Hlavní obsah

Nacisté ve službách USA – kam se schovaly tisícovky hledaných?

Novinky, Vratislav Konečný

Dlouho před koncem války se snažily mocnosti zajistit prominentní osoby Třetí říše, které by mohly použít pro své účely. Rusové brali především dokumentaci a technologie, pokud je Němci včas nezničili, Američané šli hlavně po mozcích. A nebylo jich málo, hlavně je zajímal raketový program.

Foto: Jota Brno
Článek

Pomohli ovládnout vesmír

Werner von Braun, na titulu knihy s prezidentem J. F. Kennedym, spolutvůrce Hitlerových řízených střel, je zářným příkladem, Američany dovedl až do vesmíru. 

Byli to ale také armádní důstojníci, chemici, lékaři, jakož i muži z tajných služeb. Za velkou louži se dostaly ty nejmenší šarže, zkušenosti se mohly hodit, zvlášť když se na obzoru objevil nový nepřítel. Dříve spojenec, nyní hrozba - SSSR. Amerika se stala bezpečným rájem pro Hitlerovy muže, nejen severní část kontinentu, nacisté se ukryli i v Jižní Americe.

Kniha Nacisté ve službách USA Erika Lichtblaua nabízí poprvé na základě donedávna tajných dokumentů a rozhovorů s pamětníky ucelený příběh o tom, jak je možné, že řada někdejších nacistů mohla žít ve Spojených státech po dlouhé desítky let jako obyčejní občané. A co umožnilo, že se teprve dlouhá léta po jejich příchodu do země začali soukromí detektivové i vládní vyšetřovatelé snažit o jejich dopadení. I pak se ale někteří z nich těšili ochraně ze strany amerických tajných služeb.

Tisíce nacistů, od strážných z koncentračních táborů až po osoby zastávající vysoké funkce v německé Třetí říši, mizely po druhé světové válce na druhou stranu Atlantského oceánu, aby zde začaly v tichosti nový život. Tito lidé, z nichž mnozí figurovali na seznamech válečných zločinců, se ocitli pod ochranou americké vlády, CIA, FBI či armády a pokračovali dál ve své práci coby špioni, odborníci na zpravodajskou činnost nebo špičkoví vědci.

Vydala JOTA Brno.

Výběr článků

Načítám