Hlavní obsah
Zámek Mníšek pod Brdy bude o víkendu otevřen zdarma. Foto: Anna Čelouchová

Na zámku v Mníšku je o víkendu prohlídka soukromých komnat zdarma

V rámci Dnů evropského dědictví, které se konají každý rok v září, bude zámek v Mníšku pod Brdy otevřen pro návštěvníky druhé prohlídkové trasy zdarma a to už tuto sobotu a neděli. Dny evropského dědictví otevírají brány mnoha objektů a památek ve městech a obcích celé Evropy. Česko se do této akce zapojuje.

Zámek Mníšek pod Brdy bude o víkendu otevřen zdarma. Foto: Anna Čelouchová
Na zámku v Mníšku je o víkendu prohlídka soukromých komnat zdarma

Co všechno návštěvníkům druhá prohlídková trasa nabízí? Návrat do časů první republiky, vyprávění o životě šlechtických pánů, pohled do soukromých komnat a prohlídku pokojů, které jsou vybaveny starodávným nábytkem, ale přitom moderně a pohodlně.

Poslední zámecká paní hraběnka Terezie Kastová byla velice praktická dáma a na zařizování místností si nechala záležet. Než se tu na počátku minulého století s manželem zabydlela, nechala zavést elektřinu, zařídit splachovací toalety a koupelny s teplou vodou, přestavět stáje na garáže a vybavit bydlení moderními vymoženostmi tehdejší doby.

V koupelnách u ložnic a pokojů mohou návštěvníci vidět starší telefon na kliku i novější typ s číselníkem, fén na vlasy, rádio, fotoaparát, gramofon nebo dokonce dosud funkční masážní přístroj.

Protože baron Theodorich, manžel Terezie, byl  konzervativnější než jeho žena, používal ještě i postarší přehrávač na válečky, který objevíte v jeho ložnici. Jedná se o předchůdce gramofonu a nazývá se fonograf. Ten vynalezl už v roce 1877 Thomas Alva Edison a o rok později si ho nechal patentovat.

K nejroztomilejším pokojíkům na prohlídce patří dětský s množstvím hraček. Jestlipak víte, jaká byla tehdy velká móda? Co bylo takzvaně in? Námořnické oblečky. Proužkované overaly, modro nebo červenobílé námořnické límečky, barety s mašlí. Nosily je zejména děti, které si pak při hraní do stejných šatů oblékaly i své panenky. Kromě panenek jistě zaujme i domeček na hraní se čtyřmi pokojíky, maketa školní třídy nebo klícka pro rosničku.

Zámek nabízí prohlídky soukromých pokojů na druhém okruhu po oba víkendové dny v časech 10.40, 11.50, 13.00, 14.10 a 15.20.

Kapacita prohlídek je omezena, rezervace na prohlídku se nedělají. Vstup bude návštěvníkům umožněn pouze s platnou vstupenkou, kterou obdrží zdarma na pokladně zámku. 

Vstupné zdarma v rámci Dnů evropského dědictví se nevztahuje na hromadné zájezdy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků