Hlavní obsah
Foto: zámek Slatiňany

Na zámku Slatiňany je k vidění (nejen) největší kolekce historických podkov

Řadu atraktivních novinek připravila na letošní sezónu správa slatiňanského zámku. Luxusní textilní tapety, rodinná alba fotografií, nově zařízená ložnice, dvoumetrový portrét kněžny Marie, sbírka podkov a zpřístupněná zámecká věž čeká nově návštěvníky při prohlídce zámku. Otevře v sobotu 5. dubna.

Foto: zámek Slatiňany
Na zámku Slatiňany je k vidění (nejen) největší kolekce historických podkov

Zámek ve Slatiňanech s anglickým parkem patří k nejatraktivnějším výletním cílům Pardubického kraje. Původně středověká tvrz, poprvé připomínaná roku 1371, prošla největšími architektonickými změnami v 19. století, kdy byla jejím majitelem rodina Auerspergů.

Podává představu o životě na pohodlném knížecím sídle přelomu 19. a 20. století. Kromě reprezentačních pokojů v patře jsou k vidění unikátní prostory ledárny, kuchyně, umývárny a kotelny v suterénu. Nově lze také vystoupat na vrchol zámecké věže s překrásným výhledem do kraje. 

Na letošní sezónu připravila správa slatiňanského zámku celou řadu novinek. „Největší změnou prošel Zelený salón. Jeho stěny zdobí zbrusu nové textilní tapety, vyrobené podle původní předlohy. Do zámku se také po dlouhých sedmdesáti letech vrátila podstatná část původního zařízení. Téměř každá místnost na zámecké trase byla obohacena něčím novým,” uvedl kastelán zámku ing. Jaroslav Bušta.

V prostorách zámku bylo zřízeno hippologické muzeum, které dokumentuje vývoj koně od jeho vzniku po současnost. Sbírka, v které jsou umístěny předměty s koňskou tematikou ze 122 hradů a zámků, patří svým rozsahem a komplexností k nejrozsáhlejším v Evropě. V přilehlém hřebčíně si můžete také prohlédnout koně Převalského, v minulosti v přírodě vyhynulého. 

„Příznivé klima umožnilo ošetřit obsáhlý soubor kožených sedel a postrojů. Samozřejmě nezapomínáme ani na jedinečnou hipologickou sbírku. Milovníci koní letos nově uvidí například největší kolekci historických podkov v České republice,” dodal kastelán.

Zámek je každoročně dějištěm řady zajímavých akcí. Dětské návštěvníky o prázdninách provede tajemná postava v kostýmu, kterou je úspěšná žokejka Lata Brandisová.

Hned několikrát v roce bude v provozu speciální prohlídková trasa Pokrok nezastavíš!, která milovníkům památek představí zámek s řadou dobových technických vymožeností prakticky od sklepů až po půdy. Mimořádně oblíbené noční prohlídky se letos uskuteční 25. a 26. července a ještě jednou pak 30. srpna. 

V rámci Mezinárodního dne památek a historických sídel bude o prodlouženém velikonočním víkendu v provozu prohlídková trasa Pokrok nezastavíš! Návštěvníky zavede do unikátně dochovaného technického zázemí a běžně nepřístupných částí zámku. Její součástí bude také návštěva knížecí oratoře v kostele sv. Martina, která je se zámeckou budovou spojena krytou dřevěnou chodbou. Prohlídky se uskuteční 19. - 21. 4. vždy v 10:30, 12:30 a 14:30 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků