Hlavní obsah
z tiskovky k festivalu Porta 2014 - Švédova trojka, Jaroslav Samson Lenk, Václav Neckář, Jiří Vondráček, Helena Rytířová a Anna Roytová Foto: Naďa Murmáková

Na řevnické Portě zazpívá vedle folkařů i Lenka Filipová

Festival Porta Řevnice 2014 má ve své letošní programové nabídce celou plejádu folkových zpěváků a skupin - ale nejen jich.

z tiskovky k festivalu Porta 2014 - Švédova trojka, Jaroslav Samson Lenk, Václav Neckář, Jiří Vondráček, Helena Rytířová a Anna Roytová Foto: Naďa Murmáková
Na řevnické Portě zazpívá vedle folkařů i Lenka Filipová

O prvních dvou programových dnech jsme již informovali. Dnes se věnujeme nedělnímu programu (29. června), kdy celý festival zakončí Hodina H.

Do neděle, kdy vyjde opět třetí vydání Portýra, festival probudí Zelenáči. Na Portu 2014 si veteráni české countryové scény připravili průřez svojí tvorbou, jež čítá úctyhodných 23 dlouhohrajících desek. Nepochybně zazní jejich známé šlágry.

Ostravskou scénu pak budou reprezentovat bluegrassoví BG Styl a možná kapela návštěvníkům dovolí nahlédnout „pod pokličku“ nového alba, na které se netrpělivě čeká. V Česku se k tomu nenajde ideálnější místo než Porta 2014.

Petr Kocman už není dávno neznámé jméno. S vlastní doprovodnou kapelou PK Band, kterou založil v roce 2002, koncertuje se svými hity, ale i písničkami z posledního alba Crazy Man. 

Pražské uskupení Monogram je plné oceněných hudebníků. V kapele je totiž jak několikanásobný mandolinista roku Zdeněk Jahoda, tak i banjista roku 2004 Jaromír Jahoda. Sympatická bluegrassová kapela, před jejímž umem se usadí nejedna “sedínka”.

Další žánrovou stálicí v programu pak budou Nezmaři. Jejich tvorbu rozpoznají fanoušci, kterých je v každém českém a slovenském městě dostatek. Charakteristický je jejich vícehlasý vokál s akustickým doprovodem.

Kdo nestihl doposud zachránit koně, ať se těší na vystoupení Romana Horkého a Kamelotu. Titulní skladba alba Zachraňte koně dokonce získala titul Hit desetiletí. Roman Horký zahraje v Lesním divadle již potřetí.

K jantarové zemi se návštěvníci festivalu přiblíží s Žalmanem a spol., další z legend svého žánru.

Porta v Řevnicích překračuje s každým ročníkem žánrové hranice a tak to bude i v roce 2014. Závěr letošního ročníku vyvrcholí již tradiční Hodinou H, ve které zesnulému textaři Zdeňkovi Rytířovi vzdají hold a zavzpomínají na něho Václav Neckář se skupinou Bacily, Lenka Filipová, Tereza Černochová, Petr Kocman a Radek Tomášek.

Netradiční bude jistě i podání Rytířovek řevnickou kapelou Space Cripple Bastards. Vystoupení slibuje unikátní a nezapomenutelný zážitek v příjemném prostředí, všudypřítomnou pohodou a romantiku Lesního divadla.

Významnou součástí třídenního programu je pro Portu charakteristická tradiční soutěž, ze které vzešly přední osobnosti českého folku, country hudby a trampských písniček. I letos budou vítězové patnácti oblastních kol i semifinalisté bojovat o nejvyšší stupínek Porty.

Oceněním pro tři nejlepší bude účast na Mezinárodní Portě v Ústí nad Labem, vítěz získá nejen kytaru od firmy Furch, ale také nahrávací frekvence ve studiu Chevalier Helenky Rytířové, hodinový medailonek v Country rádiu a písničky tří soutěžících interpretů se objeví spolu s dalšími dvaceti nahrávkami na CD Porta 2014.

Letošní 48. Roční bude natáčet Český rozhlas Olomouc a videa z Porty 2014 ale i z minulých ročníků představí nová televize Country No1.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků