Hlavní obsah
Malování obličeje a rukodělné výrobky Foto: Vratislav Konečný

Na oltáři mexické oslavy Dne mrtvých v Náprstkově muzeu jsou i snímky Václava Havla a Karla Gotta

Podobně jako evropské národy slaví Dušičky, popřípadě někteří podlehli Halloweenu, Mexičani slaví Día de Muertos čili Den mrtvých. V Mexiku je tento svátek spojen s bujarými oslavami, je jeden z nejdůležitějších. Jeho podobu se snaží přiblížit dvoudenní akce v pražském Náprstkově muzeu.

Malování obličeje a rukodělné výrobky Foto: Vratislav Konečný
Na oltáři mexické oslavy Dne mrtvých v Náprstkově muzeu jsou i snímky Václava Havla a Karla Gotta

Páteční expozé skončilo, ale máte možnost strávit hezkou sobotu. Akce je pořádaná Národním muzeem a Velvyslanectvím Spojených států mexických spolu se zástupci mexické komunity (El Colectivo del Día de muertos) v České republice.

Na nádvoří Náprstkova muzea i v jeho nitru se odehrávají akce spojené s mexickými tradicemi: jsou tu stánky s občerstvením, rukodělnými výrobky, zahraje i proslulé kytarové mariachi při tradičním průvodu masek.

Veselé oltáře

Zajímavé je malování smrtek na obličej, jakož i ukázky bohatě zdobených oltářů, kam se přinášejí různé obětiny. Na improvizovaných oltářích, které hrají podstatnou roli v připomenutí posmrtného života, jsou i fotografie Karla Gotta, Vlasty Chramostové, Karla Svobody nebo Luďka Munzara.

Jistě jim pestrobarevná společnost oltářní společnost nevadí. Oslavy Dia de Muertes jsou zapsány na listině kulturního nehmotného dědictví UNESCO.

Smrtnou fiestu jsme mohli vidět třeba ve filmu Nájemní vrazi.

Sobotní program

Nádvoří muzea:

12:00–12:50 Zahajovací proslovy s vysvětlením oslav, 13:45–14:15 Oltáře mrtvých – Prohlídka oltářů s výkladem v českém jazyce, 14:30–15:00 Flash Mob, Ana Valadez a dobrovolníci, 15:15–15:45 Četba poezie v hudebním doprovodu, Antonio Andrade , 16:00–16:45 Tradiční mexické tance, Taneční skupina Dvorana, 17:00–17:20 Oltáře mrtvých – Prohlídka oltářů s výkladem v anglickém jazyce, 17:25–18:45 Oltáře mrtvých – Prohlídka oltářů s výkladem ve španělském jazyce, 18:00–18:45 Hudební představení, Omar Rojas "La Mulata de Córdoba", 20:00–21:00 Průvod návštěvníků s Mariachi na Malé náměstí

Přednáškový sál, 3. patro:

10:00–14:00 Zdobení masek, La Lotería, 14:00–16:45 Coco, projekce filmu pro děti, 16:00–16:45 Workshop výroby plátěných tašek, 17:00–18:00 Přednáška, spisovatelka Katia Pinal Diettrich

Vstup je zdarma.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků