Hlavní obsah

Na následky trombózy zemře v Evropě ročně půl miliónu lidí

Světovým dnem trombózy si dnes lidé připomínají rizika spojená s tímto závažným onemocněním, které je třetím nejčastějším onemocněním srdce a cév. Může způsobit mozkovou mrtvici, infarkt myokardu či plicní embolii.

Na následky trombózy zemře v Evropě ročně půl miliónu lidí

Jde však o onemocnění, kterému se dá úspěšně předejít. „Rizika trombózy neberou lidé stále ještě dostatečně vážně,“ říká Prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc., lékařský náměstek Fakultní nemocnice Hradec Králové a senátor.

Z průzkumů vyplývá, že lidé se mnohem více bojí infekcí nebo pohlavních chorob. Přitom v důsledku nakažení virem HIV v Evropě ročně zemře zhruba 6 tisíc lidí a následkem trombózy 500 tisíc. Žilní trombóza je nejčastější příčinou plicní embolie spojené s vysokým rizikem úmrtí. Její léčba v rámci hospitalizace na jednotce intenzivní péče přijde na 100 tisíc a více korun.

„Věnujeme-li pozornost prevenci, zachráníme život řadě pacientů. Navíc preventivní opatření jsou v nákladech o dva řády nižší, než řešení akutního stavu,“ říká profesor Jaroslav Malý.

Při žilní trombóze vzniká krevní sraženina, která brání toku krve v žilním systému. V 85 procentech případů k tomu dochází v žilách dolních končetin. Pokud se sraženina uvolní, může vycestovat do plicní tepny nebo do jejích větví. Tím dochází k plicní embolii, která ve třetině případů končí smrtí. Plicní embolie se projevuje nejčastěji dušností, poruchou vědomí, nebo bolestí na hrudi, někdy vykašláváním krve, ale může dojít i k srdečnímu selhání.

„Bylo mi od rána divně, měla jsem těžké nohy a ruce a než jsem došla pár metrů se psem do parku, byla jsem celá zadýchaná. Potom mi hučelo v uších, přestávala jsem vidět a slyšet. Ještě jsem si stačila sednout na lavičku. Přepadl mě kašel a pak už o sobě nějakou dobu nevím. Probrala jsem se pak celá od krve, kterou jsem vykašlala,“ líčí svůj prodělaný nebezpečný stav Věra K., která zažila plicní embolii na vlastní kůži a byla mezi málo pacienty, kteří takovou komplikaci přežijí.

Varovným příznakem obecně jsou citlivé a oteklé nohy. Ze statistik vyplývá, že právě k 93 procent úmrtí na plicní embolii dojde v důsledku nepoznané hluboké žilní trombózy. Na místě je volat rychlou záchrannou službu.

„Při všech vážných důsledcích patří trombóza mezi choroby, které se dají řešit. Význam Světového dne trombózy vidím právě v předávání informací. Nejohroženější bývá člověk po operacích, při úrazech, hlavně nohou, znehybnění končetin po dlouhou dobu apod. Nejšetrnější, ale nejpracnější prevencí je pochopitelně zdravě žít. Nicméně zhruba 8 procent domácí populace má vrozený sklon ke zvýšenému srážení krve a ti musí být obzvláště opatrní,“ říká profesor Jaroslav Malý.

Světový den trombózy se pojí s narozením německého lékaře Rudolfa Vichrowa, který nemoc pojmenoval. „Méně se už ví, že v Hradci Králové žil v 19. století Karel Rokitanský, který se této problematice věnoval souběžně s Vichrowem a jeho přínos věci byl stejně významný. Vytvořil tehdy průkopnickou zánětlivou teorii trombózy. Za zásluhy byl také povýšen do šlechtického stavu,“ připomíná českého rodáka profesor Malý, který se tomuto tématu věnuje na každoročním kongresu. Ten sdružuje odbornosti napříč lékařským spektrem, jejichž společným jmenovatelem jsou problémy trombózy a krvácení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků