Hlavní obsah

Na jubilejní Pardubické hudební jaro přijíždí jubilující violoncellista světového jména

Novinky, Dana Ehlová

Jubilejní Pardubické hudební jaro je v plném proudu, nadšení posluchači si už vychutnali Libuši, Rigoletta, Mou vlast nebo Spící krasavici v provedení špičkových těles či umělců. Teď se mohou těšit na Mischu Maiskyho, vynikajícího violoncellistu, který letos slaví jubileum podobně jako festival.

Foto: Pardubické hudební jaro (archiv)

Mischa Maisky s dcerou Lily a synem Saschou.

Článek

Mischa Maisky se narodil roku 1948 v lotyšské Rize a v první polovině ledna oslavil životní výročí, které symbolicky předznamenalo i název koncertu v rámci Pardubického hudebního jara - Mischa Maisky Jubilující.

V Sukově síni Domu hudby v Pardubicích vystoupí 28. března Mischa Maisky Trio, které spolu s violoncellistou světového jména tvoří jeho syn Sascha Maisky (housle) a dcera Lily Maisky (klavír). Na programu koncertu bude hudba ruských velikánů Sergeje Rachmaninova a Dmitrije Šostakoviče - zazní jejich sonátová a triová díla.

Mischa Maisky, jenž je mnohými kritiky považován za nejlepšího violoncellistu současnosti, začal hrát na violoncello v osmi letech. Studoval na městské hudební škole v Rize a na místní konzervatoři. Později přešel na konzervatoř v Leningradě a po roce přestoupil na moskevskou konzervatoř. Roku 1966 obdržel šestou cenu na Čajkovského mezinárodní soutěži v Moskvě. V roce 1970 byl uvězněn v pracovním táboře. Po propuštění se rozhodl pro emigraci do Izraele a poté se usídlil v Bruselu. Roku 1973 vyhrál mezinárodní soutěž ve Florencii a ve stejném roce debutoval v Carnegie Hall s Pittsburgh Symphony Orchestra. 

Sám se považuje za světoobčana, když o sobě říká: „Hraji na italské violoncello francouzskými a německými smyčci, na rakouské a německé struny; mých šest dětí se narodilo ve čtyřech různých zemích, moje druhá manželka je z poloviny Srílančanka, z poloviny Italka. Řídím japonské auto, nosím švýcarské hodinky, indický náhrdelník a cítím se jako doma všude, kde lidé umí ocenit a užívat si klasickou hudbu.”

Jako exkluzivní umělec společnosti Deutsche Grammophon nahrál Maisky za třicet let více než pětatřicet nahrávek s Vídeňskými filharmoniky, Izraelskou filharmonií, Berlínskými filharmoniky, London Symphony, Orchestre de Paris, Orpheus Chamber Orchestra, Chamber Orchestra of Europe a dalšími tělesy. Jeho nahrávky získaly četná ocenění kritiky.

V Pardubicích se představí spolu se svými dětmi, dcerou Lily a synem Sashou, které po svém otci zdědily výjimečné hudební nadání.

Lily Maisky hraje na klavír od čtyř let. Byla žákyní Purcell Schoolof Music, kde také studovala jazzový klavír. Absolvovala mistrovské kurzy u Marthy Argerich, Dmitriho Bashkirova, Josefa Kalichsteina, Pavla Gililova a Vitaliho Margulise. Jako koncertní pianistka vystoupila v mnoha zemích Evropy i na Dálném východě.

Sascha Maisky na housle hraje od tří let. Mezi jeho pedagogy patřili Leonid Kerbel, Leon Souroujon a Igor Oistrach. V roce 1997 Sascha Maisky debutoval v Carnegie Hall v New Yorku po boku Marthy Argerich, Maxima Vengerova a Victorie Mullovy. Ve dvanácti letech nastoupil na Purcell School v Londýně. Od té doby vystoupil například v sále královny Alžběty, ve Wigmore Hall, v Buckinghamském paláci, v sále bruselské konzervatoře i na Pražském hradě.

Koncert začne v 19 hodin. 

Reklama

Výběr článků

Načítám