Hlavní obsah
Foto: MDZ

Na jevišti ožije kontroverzní Jan Antonín Baťa

Jan Antonín Baťa a jeho velké vize, s obrovskou dynamikou rozvíjené, ale nedokončené, pošlapané a umlčené, jsou tématem druhého pokračování baťovské trilogie, které v těchto dnech připravují pod vedením slovenského režiséra Patrika Lančariče herci v Městském divadle Zlín.

Foto: MDZ
Na jevišti ožije kontroverzní Jan Antonín Baťa

J. A. Baťa a jeho velké vize, s obrovskou dynamikou rozvíjené, ale nedokončené, pošlapané a umlčené, jsou tématem druhého pokračování baťovské trilogie, které v těchto dnech připravují pod vedením slovenského režiséra Patrika Lančariče herci v Městském divadle Zlín. Premiéra je 14. ledna v 19.00 ve Velkém sále a v hlavní roli se představí Rostislav Marek.

„Jedná se o volné pokračování. Zatímco první část byla věnována Tomáši Baťovi, v této dostane slovo jeho nevlastní bratr Jan Antonín,“ připomenul dramaturg Vladimír Fekar.

 V tom, že titulní postavu ztvární Rostislav Marek, měl režisér od počátku jasno. „Vpravit se do celé osobnosti J. A. Bati je úkol nesnadný, ale lákavý. Tím, že se nesnažíme postavu Jana historicky napodobovat, je mi dovolen nadhled nad touto monumentální zlínskou figurou. Je to výzva,“ svěřil se herec.

Scénář napsal slovenský dramatik Peter Pavlac. „Jako Slovák se na kontroverzní osobnost Jana Antonína mohl dívat svobodně a nezaujatě. Přestože pracoval především s dokumenty a historickými fakty a připravil text nabitý množstvím informací, podařilo se mu udělat situace živé, dramatické a místy i humorné.“ upřesnil Fekar.

Podle režiséra Lančariče je Jan Antonín fascinující postavou, o které by se mělo mluvit. „Jedni jej mají za zrádce, druzí za mimořádně důležitou osobnost, která firmu Baťa povznesla a dostala na celou planetu. Oba tyto tábory mají své argumenty. Chceme dát J. A. Baťovi slovo a divákovi nabídnout jeho příběh tak, aby si sám mohl udělat vlastní názor,“ řekl Lančarič.

Peter Pavlac podle něj mistrovsky zachytil proměnu člověka, který uvažuje v několika časových pásmech, bojuje s válkou, s politickou situací, čelí znárodnění, řeší rodinné tahanice a klid nakonec najde v obyčejnosti.

Autorem scény je Pavel Borák, kostýmy navrhla Markéta Oslzlá a o hudbu se postaral Richard Dvořák. V dalších rolích se představí Tamara Kotrbová, Marie Vančurová, Helena Čermáková, Tomáš David, Radoslav Šopík, Zdeněk Julina, Luděk Randár, Jan Leflík a další.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků