Hlavní obsah
Abutilon hybridum Foto: Leona Roháčková

Na Floře kvete Victoria, největší leknín světa

Největší leknín na světě po roce opět nabízí pohled na své oslnivé květy. Ve sklenících Flory Olomouc je můžete vidět denně ve večerních a dopoledních hodinách.

Abutilon hybridum Foto: Leona Roháčková
Na Floře kvete Victoria, největší leknín světa

Druh Victoria regia neboli viktorie královská objevil v roce 1801 český botanik, lékař a cestovatel Tadeášem Haenkem v Rio Mamore, na přítoku řeky Amazonky. Unikátní rostlinu pojmenoval po anglické královně Viktorii. V Evropě byla poprvé vypěstována roku 1849 v Královské botanické zahradě v Anglii, v českých zemích v roce 1952 v Děčíně.

"V domovině je vytrvalou rostlinou. V našich klimatických podmínkách ji kvůli nedostatku slunečního světla v zimních měsících pěstujeme jako jednoletou rostlinu ze semen," uvedla vedoucí oddělení sbírkových skleníků Helena Kalusová. 

V domovských pralesích dorůstá viktorka gigantických rozměrů. "Kruhovitě-talířovité listy dosahují až 2 metry v průměru a unesou ležícího dospělého člověka. Traduje se, že nejednomu člověku zachránila život před aligátory," poukazuje Helena Kalusová na listy, jejichž rubová strana je pokryta ostny.  

Sněhově bílé voňavé květy o průměru až 20 cm rozkvétají ve večerních hodinách. Květ vydrží několik hodin, maximálně však 2 dny, kdy přechází do tmavě růžových odstínů. Tropický skvost vydrží plně rozvitý v dopoledních hodinách, kde je možné si ho nafotit. Viktorie má podle pěstitelů přichystaná i další poupata, která se zřejmě rozvinou v květy ještě tento týden. 

Sbírkové skleníky nabízí v těchto dnech nepřeberné množství barev květů a plodů od kvetoucích lián Bouganvillea, Jasminum, Alamanda přes rozkvetlá granátová jablka, filodendrony, monstery, palmy. Návštěvníkům jsou otevřeny denně mimo pondělí v čase od 9.30 do 18.00 hodin. K prohlídce je palmový, kaktusový, tropický a po rekonstrukci znovu otevřený subtropický skleník.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků