Hlavní obsah
Igor Bareš a Je třeba zabít Sekala Foto: archiv divadla

Na festival Setkání / Stretnutie 2016 přijede Issová, Bareš, Myšička a další

Možnost setkat se s řadou výjimečných divadelních osobností budou mít návštěvníci Městského divadla Zlín ve dnech 17. – 21. května v rámci 21. ročníku divadelního festivalu Setkání / Stretnutie. Pozvání přijali například Martin Huba, Igor Bareš, Martha Issová, David Novotný, Lenka Krobotová a další.

Igor Bareš a Je třeba zabít Sekala Foto: archiv divadla
Na festival Setkání / Stretnutie 2016 přijede Issová, Bareš, Myšička a další

Patronem letošního ročníku je herec Dejvického divadla Martin Myšička a oblíbené Dejvické divadlo zahraje letos poprvé hned dvakrát.

Tím však výčet novinek nekončí. Poprvé budou v závěru festivalu uděleny dvě ceny. Cenu Martina Porubjaka za mimořádný osobní přínos ke slovensko-českým vztahům v oblasti divadelního umění převezme herec Martin Huba.

„Martin Porubjak byl dlouholetým návštěvníkem našeho festivalu. Dokonce můj první zážitek se Setkáním / Stretnutiem, někdy v roce 1999, je spjat právě s ním jakožto vášnivým diskutérem debat na téma současná česká a slovenská dramatika,“ vysvětlil ředitel divadla Petr Michálek.

A proč cenu převezme právě slovenský herec Martin Huba? „Je typickým umělcem, který svou činností jakoby nerespektoval pomyslné hranice mezi oběma zeměmi, ale i jednotlivými divadelními obory,“ doplnil. 

Oceněn bude i nejlepší původní text české divadelní hry. Anonymní soutěž o nejlepší původní divadelní hru vyhlašuje už druhým rokem agentura Aura-Pont v návaznosti na 22 ročníků dnes už neexistující soutěže o Cenu Alfréda Radoka. Otevřena je všem novým česky nebo slovensky psaným hrám. Ty nesmějí být až do ukončení soutěže, které se uskuteční právě 21. května ve Zlíně, nikde uvedeny ani zveřejněny.

Festival nabídne letos nově také unikátní několikadenní workshopy pod vedením mistrů ve svých oborech. Fotografický workshop povede Jindřich Štreit, herecký Petr Váša, divadelnímu managementu se zájemci mohou naučit pod vedením Světlany Waradzinové a lektory hned dvou workshopů tvůrčího psaní budou František Karel Tománek a Peter Pavlac.

Samotný hlavní program bude opět bohatý. Dejvické divadlo přiveze inscenace Zásek a Kafka ´24, Komorní scéna Aréna Ostrava inscenaci Slyšení, která suverénně opanovala letošní Ceny divadelní kritiky a bodovala i v anketě Divadelních novin, Deník mého otce představí Národní divadlo Moravskoslezské Ostrava. Festival bude hostit i Národní divadlo Brno s inscenací Je třeba zabít Sekala, Divadlo Na zábradlí, které přiveze Krásné psací stroje, nebo Panikáre z Divadla A. Bagára v Nitre.

Cenu facky budou moci diváci zhlédnout ve dvou provedeních a porovnat tak, jak se s textem povídkové knihy zlínského spisovatele Josefa Holcmana vypořádali v Liberci a v Uherském Hradišti. Slavnostní zakončení festivalu se uskuteční před představením Labyrinty a raje Jana Amosa Slovenského národného divadla Bratislava.

Program se bude odehrávat nejen v budově divadla, ale i v parčíku za ní, kde opět vyroste šapitó. Hudební fajnšmekry v něm čekají dva koncerty – 20. května vystoupí Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem a 21. května Monikino Kino.

Doprovodný program bude zdarma. Diváci se mohou těšit na podvečerní koncerty u kávy na schodech před divadlem nebo například besedy – nejen s herci po představení, ale také s dalšími hosty. Vše vyvrcholí v sobotu 21. května velkým divadelním piknikem pro celou rodinu v parku za divadlem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků