Hlavní obsah
Foto: Honza Ježdík

Mozartovo Requiem rozeznělo kostel sv. Václava v Dobrušce

Hluboký kulturní zážitek připravili pořadatelé Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka na závěr prvního listopadového víkendu, během něhož lidé více než kdy jindy vzpomínali na své blízké, s nimiž se už nikdy nebudou moci setkat nebo s nimi promluvit.

Foto: Honza Ježdík
Mozartovo Requiem rozeznělo kostel sv. Václava v Dobrušce

V neděli 4. listopadu rozezněly kostel sv. Václava v Dobrušce tóny Mozartova Requiem d moll jako pocta všem zemřelým a poděkování prezidentu Václavu Havlovi. Koncert, v němž se o špičkové provedení vrcholného díla Wolfganga Amadea Mozarta postaraly Český filharmonický sbor Brno, Komorní filharmonie Pardubice a jejich sólisté, se stal dosud největším projektem Mezinárodního hudebního festivalu  F. L. Věka a jedním z jeho pomyslných vrcholů. 

Výkony umělců jen potvrdily slova uměleckého ředitele festivalu Pavla Svobody, který ještě před koncertem podotkl, že v pořadí šestý díl neměl vůbec v úmyslu uvádět, protože Requiem d moll Wolfganga Amadea Mozarta samo o sobě nic takového nepotřebuje.

Nedělní koncert, nesoucí podtitul Pocta Václavu Havlovi, se stal dalším důkazem postupného uvádění v život naděje Pavla Svobody na to, že „i v době krize lze dělat věci kvalitně a na vysoké úrovni“. Všichni, kdo do kostela sv. Václava v Dobrušce přišli, se v duchu myšlenky uměleckého ředitele festivalu „zaposlouchali do díla klasické hudby v podání těch nejpovolanějších interpretů – a opravdu to stálo za to!“   

Závěrečný dlouhotrvající potlesk milovníků vážné hudby z Dobrušky i širokého okolí, kteří zdejší kostel zcela zaplnili, byl zaslouženou odměnou nejen pro dirigenta, hudebníky, pěvecký sbor a čtyři sólisty za jejich umění, ale jistě také pro pořadatele Mezinárodního hudebního festivalu  F. L. Věka za jejich volbu - volbu termínu, tématu i protagonistů, díky čemuž koncert měrou vrchovatou naplnil vše, co měl, a byl skutečnou poctou a poděkováním.

A co dodat k hudebním tělesům? Český filharmonický sbor Brno patří dnes k nejlepším profesionálním tělesům v Evropě. Zaměřuje se především na oratorní, kantátový a v poslední době i operní repertoár všech období. Ročně vystoupí na 90 koncertech u nás a v zahraničí, je však také pravidelným hostem mezinárodních festivalů a koncertů ve Vídni, Linci, Mnichově, Luzernu, Basileji a dalších evropských městech.

Komorní filharmonie Pardubice se řadí mezi špičkové české orchestry. Je jediným profesionálním orchestrem Pardubického kraje, kde má nezastupitelnou roli. Pořádá abonentní cykly v Pardubicích, koncertuje po celé ČR. Pravidelně se účastní nejvýznamnějších festivalů v ČR, znají ji posluchači i v mnoha prestižních koncertních sálech Evropy a zámoří.     

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků