Hlavní obsah
Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě sídlí v budově Nové radnice. Foto: Marcela Stehlíková

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě se připravuje na otevření. Knihy budou 3 dny v karanténě.

Vědecká knihovna se veřejnosti otevře 4. května. Bude to první kulturní příspěvková organizace kraje, která se zájemcům zpřístupní. Provoz bude uvolňován postupně, v omezeném režimu. Bude nutné dodržovat bezpečnostní opatření, včetně třídenní karantény pro vrácené knihy.

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě sídlí v budově Nové radnice. Foto: Marcela Stehlíková
Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě se připravuje na otevření. Knihy budou 3 dny v karanténě.

„Do plného provozu se knihovna vrátí postupně, může to trvat jeden nebo i dva měsíce. Vše bude záležet na situaci a aktuálním dění. Věřím ale, že i redukovaný režim čtenáři uvítají. Knihovna se otevře v pondělí 4. května, v jejích prostorách budou vytvořeny podmínky pro zajištění zdraví a bezpečí čtenářů i zaměstnanců. Lidé si budou moci především půjčovat a vracet knížky. Nebude možné zatím využívat veřejný internet, PC stanice ani studovnu. Kulturní a vzdělávací akce jsou naplánovány na pozdější dobu,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje pro kulturu Lukáš Curylo.

V první fázi bude fungovat pouze půjčovna. Provozní doba bude zkrácená. Otevřeno bude v pondělí a středu od 10 do 18 hodin a v úterý, čtvrtek a pátek od 9 do 16 hodin, v sobotu bude zavřeno.

„Čtenáři si budou knihovní fond objednávat z domu prostřednictvím online katalogu, připravený si ho vyzvednou v půjčovně. Knihy by měli přednostně vracet do biblioboxů umístěných před knihovnou, CD a deskové hry přímo v knihovně. Vrácené knihy projdou povinnou třídenní karanténou,“ řekla ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě Libuše Foberová s tím, že trasa k výpůjčnímu pultu bude vymezena.

Zaměstnanci knihovny i její návštěvníci budou muset nosit roušky a jednorázové rukavice, které budou k dispozici na požádání. Čtenáři provedou u vstupu do knihovny dezinfekci rukou a budou povinni dodržovat dvoumetrové rozestupy. Jejich počet v budově budou pracovníci knihovny regulovat. Každý den po ukončení provozu bude prostor půjčovny dezinfikován, stejně jako biblioboxy.

„Jsme si vědomi nepohodlí omezeného provozu knihovny, prosíme čtenáře o trpělivost a pochopení. Na prvním místě je zdraví a bezpečnost všech. Doporučujeme čtenářům, aby i nadále využívali naše bohaté online služby, například služby Info Help a DiploGuru. I nadále si čtenáři mohou objednávat rešerše, skenování článků z odborných časopisů a sborníků, vstupovat z domova do odborných databází a podobně. Mohou telefonicky nebo prostřednictvím e-mailů konzultovat s knihovníky, jak se zaregistrovat vzdáleně a využívat široké nabídky e-knih, kterých nabízíme přes 14 tisíc. Nově jsme zprovoznili Moodle, ve kterém čtenáři najdou zajímavé online kurzy a materiály ke studiu. Provoz Virtuální Univerzity třetího věku nebyl přerušen. Na Facebooku knihovny průběžně zveřejňujeme úkoly v rámci mozkového joggingu a jiné,“ doplnila ředitelka Libuše Foberová a poděkovala všem čtenářům za dosavadní vstřícnost a vyjádřenou podporu na sociálních sítích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků