Hlavní obsah
Foto: MZM

Moravské zemské muzeum má novou stálou expozici

Ve středu 22. listopadu v rekonstruovaných prostorách třetího poschodí Dietrichsteinského paláce v Brně byla otevřena nová stálá expozice Středoevropská křižovatka – Morava ve 20. století.

Foto: MZM
Moravské zemské muzeum má novou stálou expozici

Návštěvníkům se představí rozsáhlý muzejní projekt, který je součástí oslav 200. výročí založení MZM, současně jedním z jejich vrcholů. Reflektuje události dramatických dějin 20. století s důrazem na historický prostor Moravy. 

V deseti tematických okruzích přibližuje politické, kulturní a sociální dějiny historické země, a to nejen v kontextu českých zemí, ale celého středoevropského prostoru. 

Úvodní část zachycuje závěr téměř třísetleté epochy, v níž české země existovaly pod nadvládou habsburského panovnického rodu. Navazuje téma Moravanů za Velké války s důsledky v podobě rozpadu monarchie a vzniku samostatné republiky.

Po dvacetiletí Masarykovy 1. republiky přichází pohnuté období nacistické okupace s doklady, že konečným řešením měla být úplná germanizace území. Po nedlouhých letech naděje v poválečném období dochází k vzestupu totality.

Stejně ostrým kontrastem jsou "zlatá šedesátá" vrcholící Pražským jarem s následnou invazí a okupací. Závěrečná část dokumentuje návrat demokracie. Výstava ve funkčním, pěkné řešeném aranžmá prostřednictvím tří stovek exponátů přibližuje období moderních dějin Moravy v rozpětí od roku 1905 do vzniku samostatné České republiky v roce 1993.

Většina exponátů je z Historického oddělení HM MZM. Přispěla i další oddělení, zápůjčkou Technické muzeum Brno, několika drobnými předměty soukromí sběratelé.

Pozoruhodného k vidění je opravdu hodně. Raritou je např. obří stopadesátikilová pamětní kniha, připomínající Výstavu soudobé kultury, konanou roku 1928 v Brně na oslavu desetiletého trvání Československé republiky. Úvodní stranu zdobí podpis TGM.

Největším vystavovaným předmětem je však originální práškovací letoun Zlín Z-37 Čmelák, byť zavěšený u stropu, dominuje prostoru, působí, jak připraven k letu. K zajímavým exponátům náleží např. amatérský tiskařský lis na výrobu samizdatů. 

Každou tematickou část doplňují dotykové monitory s podrobnými informacemi. Součástí projektu je i devět komiksově zpracovaných příběhů Lucie Lomové. Tato výtvarnice je také autorkou portrétů čtyřiceti významných moravských osobností 20. století.

Kromě vlastní prohlídky celé expozice se vyplatí počítat s hodinou času navíc. Na pěti místech expozice se promítají dobové filmové a televizní ukázky v celkovém rozsahu přibližně 60 minut. Stojí opravdu za vidění, jako celá nová stála expozice. Kurátorem výstavy je vedoucí Historického oddělení HM MZM PhDr. Jan Břečka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků