Hlavní obsah
Foto: BS vinařské potřeby

Mistrovský titul za řez révy vinné vybojoval Ondřej Vachek z Mikulčic.

Šampionem 16. Mistrovství ČR v řezu révy vinné se v pátek stal Ondřej Vachek z víno Bartoník z Mikulčic. Mezi ženami obhájila loňské vítězství Simona Mančíková z Terezína. V kategorii Junior zvítězil Miloš Suský z Valtic. Organizátory akce je Svaz vinařů ČR ve spolupráci s BS Vinařské potřeby.

Foto: BS vinařské potřeby
Mistrovský titul za řez révy vinné vybojoval Ondřej Vachek z Mikulčic.

I přes chladné a větrné počasí se v pátek 28. února sešlo na vinohradu sedmdesát šest soutěžících, kteří přijeli do Šlechtitelské stanice ve Velkých Pavlovicích soutěžit v netradiční vinohradnické disciplíně.

„Zájem o soutěž se rok od roku zvyšuje. Letos se soutěže zúčastnil rekordní počet soutěžících a ještě před zahájením soutěže jsme měli kompletně naplněnou kapacitu. Dvanáct z nich bylo žen,“ uvedl Miloš Balga, jednatel společnosti BS Vinařské potřeby, která je organizátorem soutěže.

Na každého soutěžícího z kategorie ELITE čekalo 25 keřů odrůdy Rulandské šedé a na juniory 25 keřů odrůdy Pálava. Na ořezání měli časový limit 15 minut.

„Přestože se jednalo o poměrně mladou vinici, byl její řez složitý. Soutěžící museli hodně řezat a řada z nich měla problém se vejít do časového limitu. Navíc je trápil silný studený vítr,“ uvedl předseda poroty Roman Slouk.

Osmičlenná odborná porota stejně v předchozích letech hodnotila kvalitu řezu a u nerozhodných výsledků měla možnost přihlédnout k času soutěžících. „Ve stanoveném limitu se podařilo ořezat všechny keře pouze tři čtvrtině soutěžících,“ dodává Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů ČR. Za správné ořezání keřů bylo možné získat 5 bodů, celkem tedy 125 bodů. Ondřej Vachek ostříhal všech 25 hlav se ziskem 124 bodů.

„V juniorské kategorii byly výsledky velmi vyrovnané a o pořadí rozhodoval nakonec výsledný čas,“ upřesnil Tibor Nyitray. Nejlépe si vedl Miloš Suský ze Střední vinařské školy Valtice, který ořezal svých 25 keřů v nejrychlejším čase za 8:04.

První v obou hlavních kategoriích si již tradičně odváží trofej v podobě pozlacených nůžek a vinohradnického nářadí od společnosti BAHCO. Vítěz v hlavní kategorii navíc získá týdenní pronájem některého z vozů Ford.

Soutěž vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů, kteří měli chuť ukázat svůj um v řezu révy vinné. Postupně se z amatérské akce stala seriozní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezáčů révy vinné, která má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i odborníky z oboru vinohradnictví. Akce se koná za podpory města Velké Pavlovice. Dalšími partnery jsou společnosti Kubota, Agrotec, Eika, spolek Vína z Velkých Pavlovic a další.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků