Hlavní obsah
Foto: Vratislav Konečný

Míšeňské podhradí připomíná pražskou Malou Stranu

Saské město Míšeň je proslulé svou porcelánkou, dva zkřížené meče v míru dobyly téměř celý svět. Ovšem o zdejší "bílé zlato", později charakteristicky modré, se sváděly i boje - bylo velmi vzácné. Město na Labi střeží mohutný hrad, při pohledu z hradeb máte dojem, že pod vámi leží Malá Strana.

Foto: Vratislav Konečný
Míšeňské podhradí připomíná pražskou Malou Stranu

Míšeň leží asi třicet kilometrů od Drážďan, pohodlně se sem dostanete ze saské metropole příměstským vlakem. Máte také dost času sledovat krajinu, svahy po pravici pokrývají vinohrady a zdejší víno je výborné. Míšeňský vinný region je jedním z nejmenších v Evropě.

Z nádraží se do města dostanete před moderní dlouhý most, pohled na hrad a centrum se otevírá stále více. Mohutný Albrechtsburg stojí na soutoku řeky Triebisch do Labe. V hradním kostele se pořádají varhanní koncerty, akustika je tu skvělá. Z oken hradu uvidíte značnou část okolního labského údolí, vinice, v sezoně můžete vlak vyměnit za loď, která vás doveze do Drážďan.

Míšeňské víno ochutnáte v podhradí, popřípadě přímo v hradní restauraci. Nejlepší je suché bíle Goldriesling, mladé.  

Míšeň je malá, žije tu asi 30 000 obyvatel, ale historické jádro a cesta podle starých domů na hradní návrší je velmi příjemná. Na porcelán samozřejmě narazíte na každém kroku, mají tu i porcelánovou zvonkohru. Většina návštěvníků si nenechá ujít muzeum porcelánu a exkurzi ve výrobně.

První evropský porcelán tu začali vyrábět v roce 1710, takže manufaktura má letos 301 rok od založení. K výrobě přispěly dvě okolnosti.

Na saském trůně seděl přepychem posedlý kurfiřt August Silný, mecenáš umění, přívrženec alchymie, který toužil po kameni mudrců a zlatě. Do Drážďan  z Berlína uprchl alchymista Johann Friedrich Böttger (1682-1719). August ho nechal zajmout a chtěl, aby pro něho zlato vyrobil. Věznil ho na pevnosti Koenigstein.

Böttger s přítelem Waltherem von Tschirnhausem místo toho po pokusech s kaolínem, alabastrem a pískem  vyrobili porcelán. Kurfiřt byl sice na jednu stranu zklamán, na druhé zcela podlehl novému artiklu, originál „čína“ byl drahý.

Zpočátku bílý střep postupně dostával barvy, nakonec se podařilo z bílé masy vytvořit vše, na co si panovník vzpomenul. Böttger si moc neužil, poměrně mladého, ve věku 37 let, ho sklátily jedovaté výpary z barev.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků