Hlavní obsah
Vlasta a Roman Mecnarowští, mnoholetá herecká opora zlínského souboru. Foto: Veronika Jurčová

Mimořádná Cena ředitele zlínského divadla Aplaus 2013 poputuje k manželům Mecnarowským

Cenu ředitele divadla se letos po tříleté odmlce rozhodl udělit principál zlínské scény Petr Michálek. Za přínos divadlu si ji ze slavnostního vyhlášení cen Aplaus 2013 v sobotu 21. září odnesou domů herečtí i životní partneři Vlasta a Roman Mecnarowští.

Vlasta a Roman Mecnarowští, mnoholetá herecká opora zlínského souboru. Foto: Veronika Jurčová
Mimořádná Cena ředitele zlínského divadla Aplaus 2013 poputuje k manželům Mecnarowským

Proč právě oni? „Odborné důvody řeknu v rámci své předávací řeči. Takže teď jen osobní pocity, které jsem získal při našich setkáních. Skromnost, nadhled, humor. Ani jedna z těch vlastností není samozřejmá a zaslouží ocenění. Zvlášť pokud jde o tak významné osobnosti historie zlínského divadla,“ prozradil Petr Michálek.

Cenu přijde za oba převzít Vlasta Mecnarowská. Herečka původem z Olomouce získala hereckou průpravu získala studiem na brněnské JAMU. V době studií se seznámila se svým budoucím manželem, hercem polského původu Romanem. Od té doby tvoří nerozlučný pár. 

Začínali spolu na scéně zájezdového Vesnického divadla (1954-1959), sedm let působili ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti (1959-1966) a pět let ve Slezském divadle v Opavě (1966-1971). Nakonec natrvalo zakotvili ve zlínském divadle, kde se oba zařadili mezi přední členy hereckého souboru a hráli zde až do odchodu na penzi počátkem devadesátých let (1971 – 1995). Vlasta Mecnarowská ztvárnila ve Zlíně bezmála 90 rolí. Z její filmografie připomeňme např. REQUIEM PRO PANENKU (1991).

Roman Mecnarowski, který letos oslavil 83. narozeniny, vtiskl na jevišti své nezaměnitelné charisma více než stovce postav. S manželkou se potkali mimo jiné i v muzikálu Řek Zorba, kde ztvárnili ústřední pár Zorby a Hortensie a který je shodou okolností opět ve Zlíně na repertoáru. V loňském roce mu Herecká asociace udělila Cenu Senior Prix 2012.

Kromě herectví se příležitostně věnoval i divadelní režii a uplatnil se také jako překladatel divadelních her z polštiny. Překládáním se baví dodnes. Do zlínského angažmá Mecnarowského spadají také jeho první kontakty s filmovou kamerou. V nevelké roli ředitele polského uhelného dolu se objevil v komedii PARTA HIC (1976), která se částečně točila v Ostravě. Výraznější příležitost dostal s postavou vikáře ve snímku ZAPOMENUTÉ SVĚTLO (1996).

Vyhlášení cen Aplaus 2013 se uskuteční po II. premiéře muzikálu Divotvorný hrnec ve foyer. Zároveň se dozvíme i jméno nejoblíbenějšího herce a herečky minulé sezony a nejpopulárnější inscenace. Předávání bude moderovat Luděk Randár. Milým hostem večera bude Petra Hřebíčková, která potvrdila v nové sezoně ve Zlíně hostování.

V roce 2010 byla Cena ředitele udělena Slovenskému národnímu divadlu Bratislava za dlouholetou spolupráci a partnerství při pořádání festivalu Setkání/Stretnutie, v roce 2009 Klubu přátel divadla při MDZ a jeho předsedkyni Heleně Pšenčíkové za osobní přínos a věrnost zlínskému divadlu. Jejím držitelem je i výtvarník, scénograf a mnohaletý spolupracovník divadla Josef Ruszelák, architekt Miroslav Řepa, dramaturg Miroslav Plešák, herci Eva Matalová a Miloš Vosmanský, docent Miloš Hynšt a režisér Alois Hajda.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků