Hlavní obsah
Foto: Vratislav Konečný

Michalovická Putna je roztržená, nikdo neví proč

Proč se kulaté věži michalovického hradu začalo říkat Putna se nedozvíte, ono to v podstatě taky putna je. Zrovna tak se neví, proč je roztržená a nebýt včasné záchrany, asi by se již dávno zřítila do údolí Jizery.

Foto: Vratislav Konečný
Michalovická Putna je roztržená, nikdo neví proč

Hrad založený Markvartici někdy ve druhé polovině 13. století najdete proti proudu Jizery asi tři kilometry od Mladé Boleslavi. Autem se dá zajet až téměř pod něj, z města sem jede i MHD do stanice Podlázky.

Výstup k hradu není nikterak namáhavý, ale kdo tu byl před lety a neplatil vstup, musí se připravit na dvacetikačku, děti a stárnoucí mládí polovic. Ona každá koruna na záchranu památky přijde vhod a Boleslav už do oprav investovala, to poznáte podle zrekonstruovaného zdiva, nočního osvětlení a také, že Putnu ještě stále vidíte v celku. Denně sem zavítá v průměru padesát lidí, průvodce si to pochvaluje, ale také současně nadává na vandaly, kteří tu občas řádí.

Na Michalovicích sídlil jeden z předních českých rytířů, Jan z Michalovic, Byl z jedné markvartické větve, stavbou hradu se začal psát z Michalovic. Dobové dokumenty přinášejí svědectví o jeho vítězstvích na kolbištích po celé Evropě.

Rod vymřel 1468, v revoluční době po roce 1420 hrad chvíli vlastnili husitští hejtmani, Michalovicové byli tvrdě katoličtí. Sestra posledního Michalovice se provdala za Jana z Cimburka a Tovačova, moravského pána, a ten o hrad zájem neměl.  V roce 1513 už je veden v písemnostech jako opuštěný. Od té doby se o něj nikdo nestaral.

Mácha tu nemohl chybět

Na Putně je deska, že ho v roce 1835 navštívil Karel Hynek Mácha. Je neuvěřitelné, kolik toho za svůj krátký život stihl.

Až vystoupáte na věž, budete mít skvělý pěkný pohled do kraje, odhlédneme-li od boleslavských paneláků. Ale v Boleslavi je také hrad, pod vámi plyne Jizera, na obzoru zahlédnete Krkonoše, Ještěd, Bezděz, Ralsko. Pokladna slouží i jako stánek s občerstvením, posadit se  je kde.

A proč je Putna nakloněná? První verze: hledači pokladu, který tu prý určitě je, ji podkopali, takže pukla a naklonila se. Druhá alternativa: po výbuchu střelného prachu, kdy si místní chtěli vzít zdivo na obydlí, si „sedla“. Třetí: roztrhl ji blesk.

Na příčině ani moc nezáleží, hlavně že zůstala a je cílem hezkých procházek.    

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků