Hlavní obsah
Michal Trpák: Hledání...forem? Foto: Michal Trpák

Michal Trpák vystavuje v Prague Gallery

Originální výstavu Michala Trpáka s názvem Hledání...forem? můžete nyní navštívit v Prague Gallery. Sochař a výtvarný umělec je známý především svými instalacemi ve venkovním prostoru. Sochy a objekty, které můžete v galerii vidět, jsou původně právě z venkovních instalací.

Michal Trpák: Hledání...forem? Foto: Michal Trpák
Michal Trpák vystavuje v Prague Gallery

Michal Trpák má rád propojení výtvarného umění s architekturou a designem. „Velkou inspirací je pro mě příroda,“ přiznává Michal.

Jeho tvorba je mnohdy vytvářena speciálně pro určitá místa, to znamená, že vynikne právě v souvislosti se specifickým prostředím instalace. V jiném prostoru pak může stejný objekt dostat zcela jiný význam či kontext. Žije si tak svým vlastním životem.

„V Prague Gallery se mi líbí kontrast mezi vystaveným sanitárním zbožím a mými sochami. Nejsou zde jedinými objekty. Je to pozoruhodný živý prostor, kde dochází k jistému dialogu místa, lidí, věcí a umění,“ uvádí umělec.

Součástí výstavy v Prague Gallery jsou i tři díla, která Michal Trpák vyráběl přímo ve znojemském a bechyňském závodě. Tato spolupráce s firmou Laufen CZ vyrábějící koupelnovou keramiku vznikla, když Michal připravoval sochu s názvem „Telepatie”. Jde o skleněnou svítící hlavu posazenou na keramických ramenech.

„Pro hlavu z opálového skla jsem měl připravenou formu na odlití keramických ramen. Hledal jsem vhodného výrobce keramiky, který by to dokázal a zároveň je naglazoval, a tak vznikla moje spolupráce s Laufen CZ,“ vysvětluje Trpák.

Dalšími objekty výstavy v Prague Gallery, na kterých spolupracovali, jsou „Umyvadlo – kreativní obsese“, „Záchod – podstata existence“ a „Záchod – umění?“. Michal je vyráběl na zakázku pro soukromého investora. Jde o řešení pro speciální koupelnu klienta a v bechyňském závodě mu umožnili použít vlastní originální glazuru pro jeho designové kusy.

Díky přítomnosti ve výrobě se Michalu Trpákovi naskytla jedinečná příležitost vidět klasický provoz závodu. „Šlo o velmi zajímavý proces skýtající velké kreativní možnosti,“ říká Michal Trpák a coby umělec tedy vítá případnou další spolupráci. Materiály, z nichž vytváří své sochy, jsou pro výtvarníka nesmírně důležité především u objektů, které mají mít i funkční vlastnosti nebo kde kombinuje více druhů materiálů najednou.

Trpáka baví spojení architektury a výtvarného umění, které dále propojuje s designovými věcmi, jež mají zároveň plnit i svou funkci. Zajímá se o kombinaci a prostupování výtvarných forem do každého prostoru. Ať je to venkovní fasáda staveb, jejich interiér, nebo samostatné doplňky – menší umělecké předměty.

V Prague Gallery jsou nyní jeho díla k vidění do 29. září.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků