Hlavní obsah
Letošní maturanti ještě mají na přípravu čas. Foto: Kamila Biddle

Maturita z cizího jazyka se blíží, není radno ji podceňovat

S blížím se jarem se studenti posledních ročníků středních škol připravují na zkoušku dospělosti. Maturita je strašákem ale jen pro ty nepřipravené - a u jazyka to platí dvojnásob. „Existuje mnoho studijních materiálů a kurzů zaměřených na tuto problematiku,“ uvedl Vítězslav Bican, prezident AJŠA ČR.

Letošní maturanti ještě mají na přípravu čas. Foto: Kamila Biddle
Maturita z cizího jazyka se blíží, není radno ji podceňovat

Někomu učení jde samo od sebe, někdo se potřebuje látce věnovat více. Spoléhat se však u zkoušky na talent a improvizaci by se zejména u maturity nemuselo vůbec vyplatit. Opakování je matka moudrosti, říká se, a v souvislosti s cizími jazyky to skutečně platí.

„Cizí jazyk je jako sval, pokud jej nepoužíváte, časem ochabne – ztratíte pohotovost, zapomenete gramatiku i slovní zásobu,“ říká Vítězslav Bican.

Právě před zkouškami, ať už jde o maturitu či jiné testování, je pak dobré co nejvíce jazyk používat, abychom získali jistotu. A to i přesto, že již zmíněnou gramatiku a reálie výborně ovládáme. Takto pokročilí studenti často sahají po několika individuálních hodinách s rodilými mluvčími, kdy mohou hovořit o jimi zvolených tématech a „vypilovat“ výslovnost.

Jazykové školy pozorují narůstající poptávku po individuálních hodinách s českými lektory i rodilými mluvčími.

„V posledních letech sledujeme trend, kdy mladí lidé na jaře sami vyhledávají tuto jazykovou pomoc, aby se připravili na maturitu či státnice. Efektivita takové výuky je totiž velmi vysoká a vynaložená investice se vrátí. Vysoká poptávka je také po intenzivních kurzech cílených přímo na procvičování maturitních témat,“ sdělila Eva Havránková z jazykové agentury Channel Crossings.

Vítězslav Bican informaci doplnil: „Témata se nemá cenu učit jako básničku. Jazyk je určen ke komunikaci, proto je nejlepší učit se jej v interakci s další osobou či osobami. A koneckonců je to i příjemnější a účinnější forma.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků