Hlavní obsah
Návštěvníci loňského ročníku výstavy Šikovné ruce našich seniorů Foto: Jan Řehounek

Máte šikovné ruce? Zúčastněte se soutěže

„Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jako bychom brali léky na uklidnění.

Návštěvníci loňského ročníku výstavy Šikovné ruce našich seniorů Foto: Jan Řehounek
Máte šikovné ruce? Zúčastněte se soutěže

Pracovníky Centra sociálních a zdravotních služeb Poděbrady toto nejnovější objevné zjištění amerických vědců vůbec nepřekvapilo. Již dvacet let totiž používají tvůrčí práci jako prostředek k aktivizaci a terapii seniorů.

Právě vyhlásili již jednadvacátý ročník oblíbené soutěže Šikovné ruce našich seniorů.

Je určena prioritně uživatelům terénních sociálních služeb, klubům důchodců, domovům pro seniory, různým seniorským skupinám (STP, SPCCH, Sdružení Parkinson…), ale zúčastnit se může i kterýkoliv dříve narozený zájemce.

Soutěží se v několika kategoriích. Tou první jsou výtvarné obory a ruční práce vytvořené z rozličných materiálů i různými technikami (malba, sochy a plastiky, práce ze dřeva, kovu, hlíny, pletení, vyšívání, háčkování…).

Fotosoutěž má pro letošní rok témata Zrcadlení a Moje rodné město. Každý autor se může zúčastnit s maximálně šesti jednotlivými snímky nebo se dvěma fotografickými cykly o formátu 18 x 24 cm a většími.

Soutěž literární má rovněž téma Moje rodné město. Autoři mohou přihlásit dvě práce v próze o max. třech stranách textu, nebo tři básně.

Přihlášená výtvarná díla, ruční práce a fotografie budou vystaveny v rozsáhlé expozici „Pro radost a potěšení“ v hale A3 výstaviště v Lysé nad Labem v rámci národní výstavy Senior – Handicap: aktivní život ve dnech 18. – 21. června (probíhá společně s Lázeňským veletrhem a květinovou výstavou Růžová zahrada).

V loňském jubilejním dvacátém ročníku bylo vystaveno víc jak tři tisíce exponátů a v průběhu čtyř dní výstavu navštívilo víc než deset tisíc lidí z celé republiky.

Nejlepší práce včetně těch literárních budou vyhlášeny a odměněny v pátek 19. června v rámci slavnostních kulturních programů.

Podrobné propozice jsou zveřejněny na www.centrum-podebrady.info.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků