Hlavní obsah
Před stavbou chodníku v Bohumíně pod ním vznikne nejprve nová kanalizace. Chodcům by měl začít sloužit už letos v září. Foto: Jana Končítková

MAS Bohumínsko rozdá letos přes 37 miliónů na chodníky

Více než pět kilometrů zmodernizovaných chodníků vznikne letos na Bohumínsku díky Místní akční skupině (MAS) Bohumínsko. Zcela nové stezky pro pěší vyrostou v Bohumíně, Rychvaldě a Petrovicích u Karviné, v Petřvaldě se dva úseky dočkají rekonstrukce.

Před stavbou chodníku v Bohumíně pod ním vznikne nejprve nová kanalizace. Chodcům by měl začít sloužit už letos v září. Foto: Jana Končítková
MAS Bohumínsko rozdá letos přes 37 miliónů na chodníky

Na výstavbu či opravy chodníků půjde z Integrovaného regionálního operačního programu EU dohromady přes 37 miliónů korun. „Podpořili jsme pět projektů z naší druhé výzvy nazvané Udržitelná doprava. Cílem je, aby se zvýšila bezpečnost chodců, a to vylepšením stávajících chodníků i vznikem zcela nových úseků. Dotace pokryje 95 procent ze způsobilých výdajů,“ řekl předseda MAS Bohumínsko Lumír Macura.

Vůbec nejvyšší částku, a to 12 miliónů korun, si vyžádá výstavba nového chodníku v Petrovicích u Karviné v místní části Závada. Stezka pro pěší vyroste podél zdejší komunikace třetí třídy, která spojuje místní části Petrovice a Závada. Chodník bude dlouhý téměř 1,3 kilometru a skončí u kapličky sv. Jana Nepomuckého. Počítá s bezbariérovým přístupem, a to nejen k místním autobusovým zastávkám. Dotace bude 11,4 miliónu korun.

V Bohumíně získají z EU částku 6,9 miliónu korun na vybudování nového chodníku v serpentinách Záblatského kopce. Ten povede po Bezručově ulici od restaurace Partyzán až k základní škole, kde naváže na stávající chodník.

„V záblatském kopci až dosud nebyl žádný chodník a místní po něm už dlouho volali. Chodci, a to hlavně děti musí při cestě do školy a ze školy domů používat k chůzi krajnici, což je vzhledem k serpentinám a úzké komunikaci poměrně nebezpečné. Proto jsme rádi, že se nám podařilo získat od Správy silnic Moravskoslezského kraje, která vlastní pozemky pod budoucím chodníkem, souhlas s výstavbou. Po jeho vybudování nám je pak kraj bezúplatně převede,“ sdělil starosta Bohumína Petr Vícha.

Součástí projektu je i úprava autobusových zastávek. U restaurace Partyzán vyroste na pravé straně zcela nová, a to včetně nástupního ostrůvku a totéž čeká i zastávku v půli kopce nazvanou U Kříže. Úzká silnice tady sice nedovoluje vybudování klasických autobusových zálivů, ale cestující se mohou těšit na nová nástupiště. Autobusy budou dál zastavovat přímo na silnici. Celkové náklady na výstavbu jsou 7,3 miliónu korun, chodník by měl začít sloužit lidem do konce letních prázdnin.

Zcela nový chodník za 4,6 miliónu korun vyroste také v Rychvaldě v Michálkovické ulici. Bude dlouhý téměř 400 metrů a povede od železničního přejezdu ke křižovatce s Mysliveckou ulicí. Většinu nákladů pokryje dotace z EU, z městského rozpočtu půjde na stezku pro pěší jen 230 tisíc korun.

V Petřvaldě se bude opravovat hned několik částí chodníku na levé straně Ostravské ulice, a to v délce téměř tři kilometry. Součástí rekonstrukce bude ve všech případech i výměna kabelů k veřejnému osvětlení. Oprava všech úseků vyjde na téměř 15,5 miliónu korun, městu zaplatí evropská dotace podstatnou část, a to 14,8 miliónu.

„Další výzvu pro udržitelnou dopravu vyhlásíme přibližně v červnu a zaměří se tentokrát pouze na cyklodopravu. Na ni bude z Integrovaného regionálního operačního programu vyčleněno 12 miliónů korun,“ uvedla projektová manažerka MAS Bohumínsko Miroslava Klepáčová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků