Hlavní obsah
Chmelový orloj, jediný svého druhu na světě. Foto: Jana Bečková

Maličkou chmelnici v centru města obklopují cenné památky. Vítejte v Žatci

Oblast, jíž je Žatec střediskem, proslula pěstováním chmele. To je všeobecně známo. Ale již téměř nikdo neví, že město po druhé světové válce bylo téměř kompletně vysídleno a z původních obyvatel se vrátil malý zlomek. Jednalo se o hraniční město v Sudetech.

Chmelový orloj, jediný svého druhu na světě. Foto: Jana Bečková
Maličkou chmelnici v centru města obklopují cenné památky. Vítejte v Žatci

Dnes však opět roste a získává si svou novou tvář vlídnou pro turisty i ostatní návštěvníky. Žatec, jehož název v němčině je Saaz a latinsky Sacz, je město na severozápadě Česka, leží na řece Ohři.

Žije zde přes 19 tisíc obyvatel, což ze Žatce činí největší město okresu. Vzdálenost z Prahy osmdesát kilometrů jde zvládnout za hodinu a půl a ocitneme se ve městě, jehož první písemné zmínky jsou z roku 1004 a to v kronice Dětmara Merseburského. 

Již odpradávna se zde pěstoval chmel a to z důvodu kvalitní půdy a specifických povětrnostních podmínek, které nejsou nikde jinde na světě. A právě tato unikátnost se promítá do historie i současnosti města.

Dnes můžeme obdivovat krásné náměstí Svobody s radnicí a Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice dominující prostřední části prostranství.  A také místní infocentrum umístěné v budově radnice. Kousek od radnice nalezneme nejmenší chmelnici na světě. Ano, zde přímo v centru na náměstí se pěstuje na malém prostranství chmel. Nemalý kousek do této rarity nalezneme na Hošťálkově náměstí Kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Město pro svou historickou tradici a zachovalé centrum bylo a je vyhledáváno filmaři a to jak z Čech, tak ze zahraničí. Velkým lákadlem je tzv. židovské město, které bylo opuštěno v roce 1938 a dodnes si včetně synagogy zachovalo původní, i když někdy neudržovaný ráz. A tak zde natočila film Yentl i Barbra Streisandová a v roce 1982 se tu natáčely Holky z porcelánu. Plný výčet filmů jde do desítek a to především pro spoustu nádherných náměstí v celém centru města.

Z náměstí se můžeme vydat ulicí Dlouhou až ke Klášterní zahradě s nádherně upraveným parkem a živými exponáty malými prasátky a papoušky. Odtud je jen malý kousek k nové dominantě města, jíž je Chrám Chmela a piva.

Čtyřicet metrů vysoký Chmelový maják s rozhledem na celé okolí s unikátním výtahem s 3D projekcí při cestě nahoru i dolu a zakončený sedmi ocelovými tubusy, které symbolicky znázorňují chmelnici, majestátně shlíží na město pod ním.

Celý komplex tvoří několik budov a to Chmelařské muzeum svého druhu největší na světě a pak minipivovar a rozsáhlý Chrám chmele a piva je zábavným, poučným objektem, který svými kořeny sahá do tradice světoznámého chmelařského regionu na severu Čech.

V chrámu je pro vás připravena prohlídka, jejíž náplň zaujme široké spektrum návštěvníků a to hlavně děti, které se budou jistě rády proplétat v labyrintu s pytlů chmele a smát se svým obrazům v pokřivených zrcadlech. A nesmíme zapomenout na Chmelový orloj, jediný svého druhu na světě, zaujme netradičním zpracováním.

Na samotný závěr prohlídky města a po poučení o pěstování chmele můžeme si odpočinout v restauraci, která je součástí Chrámu chmele a podává své vlastní pivo i české speciality.

Město samozřejmě nabízí další možnosti k poznání a prohlédnutí, jelikož památek je zde nepřeberné množství, o čemž svědčí dlouhý seznam památkově chráněných budov. Proto kdo se chce vydat do Žatce, tak jeden den nemusí stačit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků