Hlavní obsah
Korálková ozdoba Foto: Archív MJVM

Luhačovická výstava představí historii zdobení stromečku

V sobotu 24. listopadu nabídne veřejnosti Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích novou výstavu s názvem Stromečku, rozsviť se! Výstava podrobně seznámí příchozí s historií zdobení vánočního stromu.

Korálková ozdoba Foto: Archív MJVM
Luhačovická výstava představí historii zdobení stromečku

Vernisáž výstavy je naplánována na 15.00 hodin v Muzeu luhačovického Zálesí v Luhačovicích a zazpívá na ní zlínský pěvecký sbor Cantica laetitia.

„Nejstaršími vánočními ozdobami byly nepochybně různé druhy ovoce a sladkostí. Kromě nich se ve výzdobě vánočních stromků uplatňovaly v historii nejrůznější materiály, přes voskové dekorace, vatové a papírové ozdoby, skleněné a kovové vlákno, kovový plech a dřevo až po sklo a umělou hmotu. Dřevěné ozdoby na vánoční stromek vstoupily na trh koncem 19. století a vrchol jejich obliby nastal ve třicátých letech,“ popsala etnografka Blanka Petráková a dodala: „Skleněné perličky, z nichž jsou vyrobeny staré vánoční ozdoby, se původně foukaly pro výrobu bižuterie. Chudí skláři v Krkonoších si k výrobě bižuterie podomácku přivydělávali montováním vánočních ozdob ze zbytků foukaných perel. Počátkem 30. let 20. století vzniklo významné středisko výroby skleněných vánočních ozdob v rozmanitých tvarech ve Zdobíně u Dvora Králové. A konečně první zmínka o výrobě vánočních ozdob na Valašsku pochází z roku 1920, kdy se sklář Ludvík Ondra pokoušel vyfouknout první tvar skleněných baněk. Stal se tak prvním výrobcem foukaných skleněných ozdob v tehdejším Československu a zároveň konkurentem německých výrobků, které se k nám dovážely. V letech 1925–1928 se jejich výroba rozšířila po celé republice.“

Výstavu v luhačovickém muzeu doprovází i prodej vánočních ozdob a také doprovodné akce. Na pátek 7. prosince od 10.00 a od 15.00 hodin připravilo muzeum komentovanou prohlídku výstavy a ve dnech 12.–14. prosince se uskuteční dílny na výrobu vánočních ozdob z perliček a z přírodnin pro školy. Výstava potrvá do 13. ledna příštího roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků