Hlavní obsah
HIGH – Lety peklem Foto: Lenka Žáčková

Lety peklem se mohou dotknout kohokoliv z nás

HIGH – Lety peklem je importované drama, které pro česká prkna objevila Eva Jeníčková. Hra ještě ani nebyla vydána v tištěné podobě a již ve středu 25. března bude mít v Praze v La Fabrice evropskou premiéru pod režijním vedením úspěšného filmového producenta a režiséra Viktora Tauše.

HIGH – Lety peklem Foto: Lenka Žáčková
Lety peklem se mohou dotknout kohokoliv z nás

Sestra Jamison Connely (Eva Jeníčková) pracuje jako terapeutka v léčebně závislostí, i když sama na svých bedrech nese historii alkoholičky. I ona se stále otáčí za důvody své překonané závislosti.

Na příkaz nadřízeného, Otce Michaela Delpappa (Martin Pechlát), přijímá případ naprosto vyčerpaného devatenáctiletého Codyho Randalla (Alexandr Borodin), kterého našli pod vlivem drog v motelovém pokoji nad tělem předávkovaného čtrnáctiletého chlapce. V samotném počátku hry sestra hledá důvod, proč Codyho přijalo právě jejich zařízení, které není určené pro klienty ve stavu, v jakém je Cody. Toto hledání pravdy dává tušit zcela jinou rovinu dramatu, která se ukrývá v každé postavě…

Po veřejné generálce jsem oslovila Martina Pechláta, který se ujal role Otce Michaela Delpappa, jenž v dramatu vědomě poruší řád léčebny rozhodnutím přijmout do péče Codyho Randalla, což dává tušit skryté… Na roli tohoto formátu je třeba vcítění se do postavy. O tom, jak se do role „dostával“ Martin Pechlát jsem si s ním krátce popovídala.

„Jedním dechem jsem přečetl scénář a samotného mi velmi zajímalo, jak to vlastně dopadne,“ přiznal herec. „Nemám osobní zkušenost s řešením obdobné situace ve svém okolí, ale je to vlastně problém dnešní doby. Vídám na ulici, jak tito lidé žijí…“

Drama nikdy nevzniká bez konfliktu a ani dramatická postava nezíská na ceně, pokud se nerodí ze sporů hlavních aktérů a zásahů režiséra. Martin Pechlát však na adresu svých kolegů popřel, že by vedli spor o ztvárnění postav. „S Evou se mi hraje dobře“ a s úsměvem ještě dodal: „Přece vám neprozradím vše ze zákulisí.“ Mladého herce, absolventa konzervatoře Alexandra Borodina velmi chválil a oceňoval jeho herecké kvality.

Na závěr našeho krátkého povídání jsem si neodpustila dotaz, zda si neublížil při pádu, když došlo k vyostřené situaci na jevišti, neboť to mezi diváky pěkně zašumělo. S naprostým klidem a možná až překvapením, jak potyčka působila, potvrdil: „Nic se mi nestalo, bylo to takto nazkoušené a přidané efekty jen splnily, co měly.“

Oceňovaná hra Matthewa Lombarda HIGH - Lety peklem je dramatem o víře, hledání jádra problému, nenaplněné rodičovské lásce, niterném zranění a odpuštění.

Producent: Fog’n’Desire Films, La Fabrika / Režie: Viktor Tauš / Výtvarník scény: Jan Kadlec / Výtvarnice kostýmů: Katarína Hollá / Speciální masky: René Stejskal / Light design: Michal Kříž / Fotograf: Jan Malíř / Překlad: Pavel Dominik / Výtvarník plakátu: Jan Poukar.

Hrají: Eva Jeníčková, Martin Pechlát, Alexandr Borodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků