Hlavní obsah
Položení kytice a zapálení svíček u pomníku zastřelených letců v Saganu Foto: Karel Mařatka

Letečtí historici z Plzně uctili 70. výročí Velkého útěku letců ze Saganu

V pátek 21. března se vydala výprava zástupců Svazu letců generála Antonína Lišky Plzeň a Leteckého historického klubu generála Jana Romana Irvinga Plzeň, spolu s dalšími zástupci vojenské historie z celé České republiky do Polska.

Položení kytice a zapálení svíček u pomníku zastřelených letců v Saganu Foto: Karel Mařatka
Letečtí historici z Plzně uctili 70. výročí Velkého útěku letců ze Saganu

Cílem jejich cesty byl zajatecký tábor Sagan, ve kterém si všichni přítomní po celý víkend připomínali 70. výročí Velkého útěku spojeneckých vojáků z tohoto zajateckého tábora.

„Mezi těmi, kterým se povedlo utéci, byli také dva českoslovenští piloti, a to Bedřich Dvořák a Ivo Tondr a radiotelegrafista od 311. čs. bombardovací perutě Arnošt Valenta,” říká jeden z účastníků vzpomínky Václav Toman, předseda Leteckého historického klubu Plzeň.

Před 70. lety v noci z 24. na 25. března 1944 po roční práci, která začala 11. dubna 1943, bylo připraveno k útěku tunelem nesoucí jméno HARRY 200 zajatců. Nakonec uprchlo 76 letců, tři z nich se dostali do Velké Británie, 73 vojáků bylo zatčeno a 50 jich bylo zastřeleno gestapem.

„Mezi nimi byl také i Arnošt Valenta. Tunel byl veden v hloubce 9 metrů a na délku měřil 110 metrů,” uvedl Toman.

Během celého víkendu, byl připraven bohatý doprovodný program. Delegaci do Saganu organizovala a vedla dcera československého pilota RAF Jana Romana Irvinga, Iveta Irvingová, která společně s dalšími členy vzpomínky, v sobotu položila květiny a rozsvítila svíčky u pomníku padlých letců umístěného nedaleko tábora.

„V neděli proběhla dobová ukázka ze života v zajateckém táboře, na které jsme byli všichni přítomni a v pondělí 24. března přesně na datum 70. výročí Velkého útěku spojeneckých letců, proběhl od 12 hodin oficiální vzpomínkový akt s položením kytic a věnců k pomníku, který je u výstupu z tunelu HARRY. Celý program byl završen banketem na zámku hraběnky Zaháňské, za přítomnosti válečných veteránů, rodinných příslušníků a zástupců veřejného života,” dokončil vyprávění Václav Toman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků