Hlavní obsah
Na zámek Duchcov zavítaly Indiánky Lenky Dusilové Foto: Marian Hochel

Lenka Dusilová natočila videoklip na zámku Duchcov

Interiér duchcovského zámku se v únorových dnech stal dějištěm natáčení videoklipu k písni Indiánky přední české zpěvačky, muzikantky, hudební experimentátorky a držitelky řady hudebních ocenění Lenky Dusilové a její skupiny Baromantika.

Na zámek Duchcov zavítaly Indiánky Lenky Dusilové Foto: Marian Hochel
Lenka Dusilová natočila videoklip na zámku Duchcov

Projekt byl svěřen do rukou Michala Matouška a Martina Smékala, aktuálních vítězů celosvětové soutěže o nejlepší videoklip pro britskou elektronickou skupinu Underworld.

Státní zámek Duchcov, někdejší reprezentativní sídlo rodu Valdštejnů a místo, kde dožíval poslední léta svého života dobrodruh a světoběžník Giacomo Casanova (1725–1798), je vyhledáván vzhledem ke své bohaté historii a cennému památkovému fondu.

Čím inspiroval zámek Duchcov tvůrce videoklipu Michala Matouška?

„Hledal jsem prostory, které budou v zajímavém kontrastu s ultramoderním zdravotnickým zařízením, které jsme na zámek museli dopravit. Scéna z Valdštejnského sálu se totiž odehrává v druhé polovině jednadvacátého století a postava Lenky Dusilové zde zažívá svou hodinu smrti. Musela tedy také vzniknout vysoce realistická maska osmdesátileté verze Lenky Dusilové, kterou si vzali na starost profesionálové z oboru speciálního make-upu FX Creator z Prahy. Myslím, že celkově si prostředí zámku s atmosférou klipu výborně sedlo. Valdštejnský sál i ostatní pokoje zámku plné krásných obrazů, soch, ale třeba i středověkých zbraní našly v příběhu klipu adekvátní uplatnění.“

Lenka Dusilová navštívila duchcovský zámek poprvé a prohlédla si i pavilon pro Reinerovu fresku v zámeckém parku. Co jí při natáčení na zámku nejvíce zaujalo či překvapilo?

„Zámek Duchcov je podivuhodným ukrytým skvostem v potemnělých Sudetech na severu Čech. Mohli jsme díky velkorysosti a dobrému vkusu pana kastelána točit část klipu na Indiánky v prostorách zámku. Učila jsem se tam procházet starými zdmi a obrazy a nahlédla jsem z několika paralel do své budoucnosti na jednu ze svých hodin smrti,” uvedla zpěvačka.

„Těší nás, že interiéry duchcovského zámku našly vzhledem ke svým estetickým kvalitám uplatnění ve vizuálu filmových a hudebních tvůrců, kteří se nebojí experimentovat a překračovat hranice minulosti a současnosti. I historické interiéry mohou být prezentovány v kontextu moderního uměleckého zpracování, které podtrhuje jejich nadčasovost a mimořádný význam. Význam interiérů duchcovského zámku pro zatím poslední hudební počin Lenky Dusilové je zároveň tak trochu symbolický. Je totiž známo, že před více než dvě stě lety na zámku Duchcov prožíval svou hodinu smrti i samotný Casanova,” uzavírá správa zámku.

Videoklip k písni Lenky Dusilové bude v médiích představen v nejbližších dnech. Vizuál k písni Indiánky však není posledním Lenčiným počinem v souvislosti se zámkem Duchcov, do Duchcova se letos vrátí i s dalším projektem.

„V zámecké zahradě mě zaujala chátrající Reinerova freska v kontroverzním pavilonu ze 70. let, který byl postaven po nešťastném zboření špitálního kostela kvůli zamýšlené těžbě uhlí a do kterého byla freska původně zasazena. Na to místo bych se na podzim ráda vrátila s novým solitérským hudebním programem propojeným s vizuálním ztvárněním,” uvedla zpěvačka. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků