Hlavní obsah
Peter Serge Butka, Zuzana Bydžovská a Patrik Děrgel Foto: Lenka Žáčková

La Fabrika zve na představení Mário a kouzelník se Zuzanou Bydžovskou v hlavní roli

Pražské divadlo La Fabrika připravilo v režijním podání Petera Serge Butka zpracování příběhu Thomase Manna – Mário a kouzelník. Jedná se o jedinečné multimediální pojetí, jehož premiéru lze vidět již v sobotu 22. března.

Peter Serge Butka, Zuzana Bydžovská a Patrik Děrgel Foto: Lenka Žáčková
La Fabrika zve na představení Mário a kouzelník se Zuzanou Bydžovskou v hlavní roli

Adaptace povídky se Zuzanou Bydžovskou a Patrikem Děrgelem v hlavních rolích jistě zaujme svým pojetím, hloubkou příběhu, ale především se můžete těšit na herecké výkony všech aktérů.

Zuzana Bydžovská ke svému angažmá řekla: „Strašně moc jsem o tu roli stála, neustále jsem o ní přemýšlela, nemohla jsem už ani spát, a tak jsem vymýšlela strategii, aby mi ji režisér nabídl,” sdělila novinářům, možná i s trochou nadsázky.

Thomas Mann napsal povídku Mário a kouzelník před padesáti lety jako obraz nastupujícího fašismu. Podle autora dramatizace a režiséra představení Petera Serge Butka je ale stále velmi aktuální: „Mário a kouzelník mě zasáhl už jako malého kluka, když jsem viděl jeho slavnou televizní inscenaci s Jurajem Kukurou v roli kouzelníka. Když jsme před časem řešili naši další spolupráci s La Fabrikou, vzpomněl jsem si na pocity, které ve mě téma manipulace tenkrát vyvolalo.”

Což potvrzuje i představitelka hlavní role Zuzana Bydžovská: „To, co nám vzniklo během zkoušení, není 50 let starý text, ale téma, které je vždy aktuální. Jedno z našich témat je vyloučení člověka ze společnosti a to, co se s ním stane poté. To je samo o sobě nadčasová záležitost.” S přijetím role Kouzelníka prý dlouho neváhala.

Představení bude výjimečné nejen silným hereckým obsazením, ale i svým zpracováním, vždyť vzniká na míru novému divadelnímu sálu La Fabriky, který nabízí unikátní možnosti projekcí, které budou diváky obklopovat ze tří stran (8 různých projekcí) na několika úrovních hloubky.

„V projekcích diváci uvidí jak hrané filmové pasáže, realizované Janem Truhlářem i prvky animovaného filmu, které pro představení vytvořila režisérka a renomovaná animátorka Michaela Pavlátová. Autorkou kostýmů je módní návrhářka Jaroslava Procházková a hudbu Jakuba Štorka nahráli špičkoví muzikanti z Orchesteru Bandini,” vypočítává své spolupracovníky režisér Butko, který si prý přesto nejvíc užívá intenzivní práci s herci.

„Hledáme a třídíme stopy současného společensko-politického dění v Mannově povídce a fascinuje nás, kolik těch věcí nás dodnes a opět obklopuje. Podstatou příběhu je chování kohokoli z nás, pokud si dostatečně neuvědomuje, co se kolem něj děje a snaží se tolerovat a respektovat i to negativní, protože si neumí představit, že by dění nerespektoval. Poukazuje na to, že řada věcí nám nedochází, dokud se něco nestane. V představení Mário a kouzelník se stane to, že přijde kouzelník,” dodal režisér.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků