Hlavní obsah
Příležitost podívat se do prostor sklářské vany, kde se brzy na deset let rozhoří hořáky, aby tavily sklo, odolal jen málokdo. Foto: PRÁVO - Milan Vojtek

Kyjovští skláři zažehnou rekonstruovanou pec 

V pátek se v Kyjovském závodě společnosti rozhoří Vetropack Moravia Glass hořáky rekonstruované sklářské vany, pece, ve které se suroviny s příměsí střepů mění znovu ve skleněné výrobky.

Příležitost podívat se do prostor sklářské vany, kde se brzy na deset let rozhoří hořáky, aby tavily sklo, odolal jen málokdo. Foto: PRÁVO - Milan Vojtek
Kyjovští skláři zažehnou rekonstruovanou pec 

Nové zařízení, které by před sebou mělo mít deset let nepřetržitého provozu, představili v úterý zástupci sklárny a umožnili ojedinělou prohlídku útrob vany.

„Jste na místě, kam deset let lidská noha nevstoupí,“ uvítali zástupci firmy účastníky premiéry v útrobách vany, ne nepodobné vinnému sklepu. Jen stěny místo klasických cihel tvoří žáruvzdorné tvárnice s celkovou hmotností pět tisíc tun.

„Životnost vany je zhruba deset let. Když jsme před dvěma lety řešili co dál se stávající technologií, nakonec jsme upřednostnili úplnou rekonstrukci před pouhou opravou,“ uvedl vedoucí oddělení techniky Miloš Kostýlek. I když zvolené řešení znamenalo vyšší výdaje než pouhá oprava, existovalo několik pádných argumentů pro, jít zvolenou cestou.

Výsledkem bude snížení množství vypouštěných emisí, se kterými se navíc vypořádá spalinový filtr, a především očekávané snížení spotřeby plynu jako paliva o dvacet procent. Celý plán rekonstrukce ve stadiu příprav začal v březnu roku 2008. 1. srpna letošního roku bylo vše připraveno a začala odstávka vany. V pátek má začít její postupné ohřívání a odzkoušení. Do ostrého provozu se vrátí 8. listopadu, sto dní poté, co zhasly hořáky původního zařízení.

Sklářská společnost Vetropack Moravia Glass Kyjov se specializuje především na výrobu skleněných obalů. Ročně jich vyrobí bezmála 900 miliónů kusů, 41 procent produkce putuje na zahraniční trhy. Rekonstruovaná pec dá výrobě k dispozici denně 350 tun roztaveného surového skla, které v hotové obaly zpracuje nová linka.

Poslední dekáda byla ve znamení investic do modernizace výroby. Zhruba dvě miliardy korun investovala do rekonstrukcí dvojice sklářských van a výrobních linek. Firma uvedla do provozu recyklační linku. Na Kyjovsku dává práci 440 lidem. (miv)

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků