Hlavní obsah
Valašskou večeři v Udine si nenechal ujít ani honorární konzul Paolo Petiziol (druhý zleva). Šéfkuchařům pochválil především kyselici. Foto: Martina Žáčková

Kuchaři z Velkých Karlovic představují valašskou kuchyni v Itálii

Kyselici, jehněčí a zvěřinové speciality, frgály, slivovici a další produkty valašské gastronomie poznávají v těchto dnech gurmáni v Itálii. V Udine, partnerském regionu Zlínského kraje, je tamním milovníkům gastronomie představují šéfkuchaři Resortu Valachy z Velkých Karlovic v rámci galavečeří.

Valašskou večeři v Udine si nenechal ujít ani honorární konzul Paolo Petiziol (druhý zleva). Šéfkuchařům pochválil především kyselici. Foto: Martina Žáčková
Kuchaři z Velkých Karlovic představují valašskou kuchyni v Itálii

„Prezentace valašské gastronomie v Itálii navazuje na účast italských kuchařů a farmářů na našem Karlovském gastrofestivalu loni v listopadu. Valašská kuchyně se jim zalíbila, proto nás pozvali, abychom přijeli na oplátku my k nim a představili naše speciality lidem v Itálii,“ vysvětlil Tomáš Blabla, ředitel hotelů Resortu Valachy.

Do Itálie se vypravili šéfkuchaři všech tří hotelů Resortu Valachy – Pavel Václavík z Lanterny, Jaroslav Orság z Horalu a Miroslav Milučký z Galiku. Společně hostům připravili např. tradiční valašskou polévku kyselici, uzenou krkovičku s houbovým kubou nebo jelení ragú na červeném víně. V menu nechyběla ani sekaná jehněčí kýta v kapustovém listu se šťouchanými brambory, za kterou získal šéfkuchař Miroslav Milučký bronzovou medaili v únoru na soutěži Emirates Culinary Guild v Dubaji. Kuchaři pro hosty také upekli valašské frgály a nezapomněli ani na ochutnávku slivovice. Aby pokrmy byly opravdu valašské, kuchaři vše přivezli z Moravy s sebou.

První z valašských večeří se uskutečnila v úterý 17. dubna v historické furlánské hospodě La Ciacarade v centru Udine. Šest desítek návštěvníků ji zaplnilo do posledního místa. Jedním z nich byl i honorární konzul ČR v Udine Paolo Petiziol. Toho stejně jako většinu návštěvníků nejvíce nadchla polévka kyselice. „Všechno bylo vynikající, ale kyselice byla nezapomenutelná,“ pochválil um valašských kuchařů konzul.

Ve středu 18. dubna kuchaři vařili v hospodě La Subida v obci Cormons, kde působí Alessandro Gavagna – držitel michelinské hvězdy, který byl hostem posledního Karlovského gastrofestivalu. „Původně jsme večeři organizovali pro 60 hostů, ale zájem byl tak velký, že jsme museli přidat ještě další stoly. Italské gurmány valašská kuchyně nesmírně zajímá,“ dodala Martina Dlabajová z Českého kulturního kroužku v Udine, který návštěvu Valachů organizuje.

Na poslední večer v Itálii se kuchaři přesunou do alpské vesničky Sauris. Ve čtvrtek 19. dubna je bude hostit horský hotel Morgenleit, jehož majitelé byli loni taktéž hosty Karlovského gastrofestivalu. I zde se s valašskou gastronomií seznámí několik desítek gurmánů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků