Hlavní obsah
Kralupský původně parní mlýn byl postaven v roce 1867. Po pěti letech však vyhořel, což bylo mj. důvodem k pořízení nové stříkačky pro místní hasiče. Foto: Martin Tlustý

Kralupy budou mít univerzitní technopark

Zastupitelé Města Kralupy na svém mimořádném zasedání ve středu 7. března odsouhlasili prodej budovy mlýnice dnes již bývalého kralupského mlýna pražské Vysoké škole chemicko-technologické.

Kralupský původně parní mlýn byl postaven v roce 1867. Po pěti letech však vyhořel, což bylo mj. důvodem k pořízení nové stříkačky pro místní hasiče. Foto: Martin Tlustý
Kralupy budou mít univerzitní technopark

Ta bude jako vlastník objektu po vyřízení nezbytných formalit oprávněným žadatelem o nemalé dotace na vědu a výzkum z programu Prosperita Evropských strukturálních fondů.

Jakmile se za podpory agentury CzechInvest podaří obstarat příslušné finanční prostředky na přestavbu a nové vybavení bývalých mlýnských prostor, bude rychle přikročeno k velmi zásadní rekonstrukci objektu s uvažovanými náklady kolem 260 miliónů korun.

Nově zakládaný vědeckotechnický park v Kralupech je společný projekt pražské VŠCHT, Stavební fakulty ČVUT a Města Kralupy nad Vltavou. Jedním z hlavních úkolů VTP budou přenosy nejnovějších vědeckých poznatků do praxe, a to zejména v oblastech moderní stavební chemie, stavebních materiálů, jakož i druhotného využití stavebních odpadů s ohledem na životní prostředí.

V objektu někdejší mlýnice se uvažuje hned se sedmi odbornými pracovišti, jež budou aktivně zkoumat, jak co nejefektivněji uvést poslední novinky z oblasti stavebnictví do průmyslové praxe.

Vzhledem k nutnosti praktického ověřování postupů při aplikaci nejnovějších chemických činidel v technoparku rovněž vzniknou menší specializované laboratoře pro přípravu vzorků k analýzám na již zmíněných odborných pracovištích.

Samotné laboratoře budou dále vybaveny špičkovou mikroskopickou, spektrální a zobrazovací technikou, která je dnes pro ověřování fyzikálně-chemických vlastností stavebních materiálů již naprostou nezbytností.

Zakladatelé parku předpokládají, že v blízké budoucnosti zde vznikne rovněž poptávka externích stavebních korporací na provádění výzkumných úkolů šitých „na míru“.

Část aktivit technoparku bude zaměřena i mimo jeho zdi. Mladí vědci a výzkumníci totiž v blízké budoucnosti hodlají o své práci referovat jak svým budoucím potenciálním kolegům z místního gymnázia, tak pochopitelně i z rovněž místní střední odborné školy chemické.

Žáci základních škol a občané Kralup se v budoucnu mohou těšit na dny otevřených dveří, kterými vědecko-technický park hodlá popularizovat svůj chemicko-technologický výzkum občanům kralupského regionu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků