Hlavní obsah
Antonín Bajaja nad Temží Foto: Pavel Stojar

Kniha Antonína Bajaji Na krásné modré Dřevnici nově i v anglickém jazyce

Vydání románu Antonína Bajaji Na krásné modré Dřevnici podpořila i Nadace Tomáše Bati. V lednu 2017 kniha vyšla pod názvem Burying the Season, s podtitulem Blue Dřevnice Waltz. Přeložil ji David Short a prezentace knihy se uskutečnila v největším londýnském knihkupectví Waterstones na Piccadilly.

Antonín Bajaja nad Temží Foto: Pavel Stojar
Kniha Antonína Bajaji Na krásné modré Dřevnici nově i v anglickém jazyce

Román zlínského rodáka Antonína Bajaji Na krásné modré Dřevnici získal Státní cenu za literaturu. Očima tehdejšího dítěte tam autor zachycuje především poválečné období a následující padesátá léta, kdy rodiče, prarodiče a jejich „buržoasní“ přátelé věřili v návrat demokratické republiky a baťovské prosperity; zatím však přicházeli o majetek, postavení, svobodu, důstojnost a někdy i o život. Zlín se stal Gottwaldovem.

Anglický překlad románu Na krásné modré Dřevnici - Burying the Season, neboli Pohřbívání sezóny s podtitulem Blue Dřevnice Waltz právě vyšel. Přeložil ho přední britský bohemista David Short a prezentace se uskutečnila v největším londýnském knihkupectví Waterstones na Piccadilly.

Zájem byl nevšední. Kromě „prostých“ čtenářů, literárních vědců, pedagogů a studentů přišli též krajané a mezi publikem nechyběli ani „Baťovci“ z East Tilbury. Večera se navíc zúčastnil i zlínský rodák, nyní světoznámý dramatik Tom Stoppard s manželkou.

Kniha Burying the Season je určena především potomkům Čechů a Moravanů v anglicky mluvících zemích, kteří už neznají česky. Její obal a polygrafickou úpravu navrhl Jack Coling. Na vnitřní straně obalu nese mapu inspirovanou reklamním plakátem, který v druhé polovině třicátých let vytvořilo reklamní oddělení fy Baťa, aby upoutalo pozornost turistů. Zlín je na ní zvýrazněn jako srdce Evropy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků