Hlavní obsah
Šikmý kostel v Karviné Foto: OKD, a.s.

Karvinská rarita prošla generální rekonstrukcí, kostel se již propadat nebude

Začátkem prosince byla oficiálně ukončena generální oprava šikmého kostela sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech.

Šikmý kostel v Karviné Foto: OKD, a.s.
Karvinská rarita prošla generální rekonstrukcí, kostel se již propadat nebude

Kostel dostal zcela novou fasádu ze speciálního materiálu, který je odolný proti povětrnostním podmínkám, odvětrávací kanálky proti vlhkosti, zabezpečené odvodnění, novou podlahu a hodiny.

Podle mluvčího OKD Vladislava Sobola již další propad kostela nehrozí. "Těžba černého uhlí v Karviné-Dolech postupně končí. Konkrétně pod legendárním kostelem sv. Petra z Alkantary, který se kvůli poklesům terénu o více než 37 metrů naklonil téměř o 7 stupňů, již poklesy dozněly," sdělil mluvčí.

Kostel dostal také nové zvony, o ty původní jej připravili nacisté. "Se zvony se vždycky vrací život, a tak je to taková naděje pro toto místo, které bylo poddolováno, že i zde znovu život přijde," řekl farář karvinské římskokatolické farnosti Daniel Vícha.

"Kostel je evropskou raritou. Každoročně ve spolupráci s farností zajišťujeme sezónní prohlídky s výkladem. Musím říct, že jsem rád, že kostel má za sebou vlastně první velkou opravu od zpevnění v 90. letech a že se nejen farníkům-věřícím, ale také turistům představí v novém kabátě," sdělil primátor Karviné Tomáš Hanzel, který se slavnostního otevření osobně zúčastnil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků