Hlavní obsah
V neděli 4. března bude ve Východočeském divadle v Pardubicích zahájen již 40. ročník festivalu Pardubické hudební jaro. Foto: Pardubické hudební jaro (archiv)

Jubilejní Pardubické hudební jaro oslaví vznik Československa i výročí Leoše Janáčka

V neděli 4. března bude ve Východočeském divadle v Pardubicích zahájen již 40. ročník festivalu Pardubické hudební jaro. Letošní přehlídka je však významná nejen svým kulatým výročím, významných jubileí si připomene mnohem více.

V neděli 4. března bude ve Východočeském divadle v Pardubicích zahájen již 40. ročník festivalu Pardubické hudební jaro. Foto: Pardubické hudební jaro (archiv)
Jubilejní Pardubické hudební jaro oslaví vznik Československa i výročí Leoše Janáčka

Kromě toho, že své 40. narozeniny oslaví samotné Pardubické hudební jaro, připomene festival také významných 100 let od vzniku Československé republiky.

Mimořádné výročí si zasluhuje mimořádný projekt, a proto organizátoři připravili zatím největší projekt v historii. Stane se jím provedení cyklu symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany v podání České filharmonie s dirigentem Petrem Altrichtem ve středu 14. března v Tipsport arena Pardubice.

Velmi zajímavé je, že naposledy zazněla v Pardubicích Má vlast s Českou filharmonií přesně před padesáti lety, tedy v roce 1968, a to po vstupu okupačních vojsk. Jednalo se prý tehdy o velmi emotivní zážitek!

Výročí vzniku Československa připomene přitom Pardubické hudební jaro hned ve svém úvodu. V neděli 4. března je ve Východočeském divadle na programu Smetanova Libuše v podání operního souboru divadla J. K. Tyla Plzeň s dirigentem Oliverem Dohnányi a sopranistkou Evou Urbanovou v hlavní roli. Na závěr festivalu, 6. května, pak zazní v Sukově síni Domu hudby Dvořákovy Slovanské tance s Filharmonií Brno a dirigentem Petrem Vronským.

Dalším výročím, na které letos PHJ upozorní, je devadesát let od úmrtí Leoše Janáčka. Opět se tak stane v Sukově síni Domu hudby, kde vystoupí Janáčkův komorní orchestr Ostrava s vynikajícím mladým klavíristou Matyášem Novákem. V Divadle Karla Pippicha v Chrudimi se pak mohou posluchači těšit na skladatelovu Lišku Bystroušku a v Rytířském sále pardubického zámku na jeho komorní díla v podání Vlachova kvarteta Praha.

Umělecký ředitel a dramaturg Mgr. Josef Krečmer nezapomíná při sestavování programu ani na vyznavače opery či baletu. Protože na východě Čech není stálá operní nebo baletní scéna, nabízí festival v posledních letech i tyto žánry. Kromě již zmíněné Libuše a Lišky Bystroušky to letos bude Verdiho Rigoletto v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi a balet P. I. Čajkovského Spící krasavice ve Východočeském divadle.

A zahraniční umělci? Ani ti tradičně nemohou chybět. V Sukově síni Domu hudby se uskuteční koncert světoznámého violoncellisty - charismatického Mischy Maiského, v Rytířském sálu zámku se představí vynikající francouzský barokní soubor Les Folies Francoises z Versailles. Světově proslulý barytonista Adam Plachetka, sólista Vídeňské státní opery a Metropolitní opery v New Yorku vystoupí na koncertu „HOMMAGE À HÄNDEL“ se svou chotí, přední českou sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou, komorním souborem Barocco sempre giovane, trumpetistou Markem Zvolánkem a dirigentem a cembalistou Vojtěchem Spurným.

Hudební příznivci uslyší i vokální seskupení - v Rytířském sále zámku stylově soubor Octopus Pragensis s renesanční hudbou, v kostele sv. Bartoloměje Gentlemen Singers. Vybočením z žánru klasické hudby bude koncert známého seskupení 4TET s Jiřím Kornem v Kongresovém centru Atrium Paláce Pardubice a na zimním stadionu v Chrudimi.

Až se v neděli 6. května nachýlí jubilejní Pardubické hudební jaro k úplnému závěru, bude mít za sebou dvacet pět akcí, které jistě nadchly příznivce krásné hudby v Pardubicích, Chrudimi, Přelouči, Vysokém Mýtě, Sezemicích, Hlinsku, Heřmanově Městci, Kameničkách a ve Žďáru nad Sázavou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků