Hlavní obsah
Speciální vyšetření dokáže odhalit například astma nebo plicní obstrukční nemoc. Foto: Hana Hanke, Nemocnice Šumperk

Jsou vaše plíce ve správné kondici? ptají se šumperští lékaři a zvou na jejich bezplatné vyšetření

Ještě před začátkem prázdnin nabídnou šumperští lékaři při příležitosti Světového dne spirometrie speciální vyšetření, které dokáže odhalit například chronickou obstrukční plicní nemoc nebo astma. Akce se uskuteční v plicní ambulanci ve středu 28. června od 14.00 do 17.00 hodin.

Speciální vyšetření dokáže odhalit například astma nebo plicní obstrukční nemoc. Foto: Hana Hanke, Nemocnice Šumperk
Jsou vaše plíce ve správné kondici? ptají se šumperští lékaři a zvou na jejich bezplatné vyšetření

Lékaři vyšetří všechny zájemce zdarma a bez nutnosti předchozího objednání. 

Akce má zejména preventivní charakter a jejím cílem je odhalit případné závažné dýchací potíže způsobené třeba jako důsledek kouření nebo života v oblasti s trvale znečištěným ovzduším. Spirometrie je jednoduché a bezbolestné vyšetření, které dá jasnou odpověď na to, co stojí za problémy s dlouhodobým kašlem, pícháním na plicích či dušností.

„Během vyšetření otestujeme, kolik vzduchu jsou schopny plíce pojmout a naopak, jak rychle jsou schopny vydechnout. Jinými slovy, dá se zjistit, jestli jsou plíce dostatečně pružné. Jedná se o jednu ze základních vyšetřovacích metod, která může odhalit plicní onemocnění už v samém počátku,“ vysvětluje MUDr. Pavel Mátl, primář plicního oddělení Nemocnice Šumperk s tím, že akce je určena nejen pro lidi, které dlouhodobě trápí respirační potíže.

Spirometrické vyšetření mohou podstoupit také zájemci, kteří se chtějí dozvědět, jak silné jsou jejich plíce. „Na druhou stranu právě spirometrické vyšetření napomůže odhalit například průduškové astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc, což je velmi vážné onemocnění,“ doplnil primář.

Vyšetření se provádí tak, že pacient dýchá do přístroje, který zaznamenává objem a rychlost vzduchu vydýchaného za určitý čas. Vyšetření netrvá více než deset minut. „Akce má jednak preventivní charakter, zároveň se však snaží přiblížit problémy lidí se závažnými dýchacími obtížemi, ať již vznikly jako důsledek kouření, života v oblasti s trvale silně znečištěným ovzduším nebo byly získané jinak.

Na světě trpí chronickým respiračním onemocněním odhadem miliarda lidí. V České republice trpí dýchacími obtížemi odhadem dvacet procent populace. Světový den spirometrie vyhlašuje každoročně Evropská plicní nadace při Evropské respirační společnosti. Při této příležitosti si mohou lidé v mnoha světových městech nechat vyšetřit funkci plic.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků