Hlavní obsah
Pomník ptákům, bronz, 1968 Foto: Jiří Beránek

Jiří Beránek představí své dílo v prostorách galerie i na nádvoří Zlínského zámku

V úterý 15. července v 17 hodin bude v Galerii Václava Chada zahájena slavnostní vernisáží výstava děl sochaře Jiřího Beránka, který patří k nejvýznamnějším českým umělcům druhé poloviny 20. století. Poprvé ozdobí jedno z monumentálních děl tohoto autora i nádvoří Zlínského zámku.

Pomník ptákům, bronz, 1968 Foto: Jiří Beránek
Jiří Beránek představí své dílo v prostorách galerie i na nádvoří Zlínského zámku

Jiří Beránek, který jako jeden z prvních sochařů objevil pro české umění možnosti monumentální dřevěné plastiky na pomezí sochy, objektu, architektury a enviromentu, se představí na Zlínském zámku prostřednictvím děl vytvořených koncem 60. a během 70. let. Výstavu soch doplní i jeho kresby z konce 60. let.

„Stejně jako u předchozích našich výstav mohou příznivci umění spatřit díla, která dosud Jiří Beránek na veřejnosti nikdy neprezentoval,“ uvedla kurátorka výstavy Silvie Stanická a dodala: „Ovšem i naše galerie tentokrát zažije malou premiéru. Poprvé ukážeme návštěvníkům zámku kousek výstavy už na jeho nádvoří, kterému autor dílo přizpůsobí a na místě jej dotvoří.“ 

Nádvoří Zlínského zámku tak až do konce prázdnin bude zdobit Beránkův monumentální objekt s názvem Okamžik 1990 - 15. 7. 2014.

Výstava Před setměním potrvá od 15. července do 29. srpna a je přístupná zdarma od úterý do pátku, vždy od 14 do 17 hodin.

Zájemci o komentované prohlídky a organizované skupiny se mohou hlásit na telefonu 602 560 020. Podrobnosti o zlínském zámku i nové Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz

Jiří Beránek:

Sochař, pedagog a fotograf Jiří Beránek se narodil 21. listopadu 1945 v Borkovicích. V letech 1961 až 1965 studoval na střední odborné výtvarné škole v Praze a v letech 1966 až 1972 na Akademii výtvarných umění v ateliéru prof. Vincence Makovského a prof. Karla Lidického. Vystavuje od roku 1973, samostatně od roku 1979. Jeho dílo je zastoupeno například ve sbírkách Národní galerie, Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou, Galerie hlavního města Prahy nebo Moravské galerie v Brně. Od roku 1988 je členem volného seskupení 12/15 Pozdě, ale přece. V roce 1991 získal grant Pollockovy nadace. Od roku 1994 učí na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Žije a pracuje v Kolodějích u Prahy a v Plzni. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků