Hlavní obsah
V jeskyni je příjemně Foto: Vratislav Konečný

Jeskyně, podzemí pevností, sklepení měst, tam všude se příjemně ochladíte

Hladiny vodních nádrží vysychají, mnohé už opět ovládly sinice, koupaliště jsou plná, ale přesto se najdou místa, kde je příjemně. V zemi moravské určitě stojí za to navštívit podzemí Moravského krasu, ale také třeba jeskyni na Turoldu na okraji Pálavy, či Mladečské nebo Javoříčské jeskyně.

V jeskyni je příjemně Foto: Vratislav Konečný
Jeskyně, podzemí pevností, sklepení měst, tam všude se příjemně ochladíte

Unikátní jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně s nedalekou Hranickou propastí, a na Jesenicku bezesporu podzemní systémy Na Špičáku a Na Pomezí, je jich otevřeno jedenáct, což je docela velké číslo.

Český krass e prezentuje především koněpruskou oblastí, ale známé jsou pojizerské Bozkovské, tady je naše největší podzemní jezero, Chýňovská jeskyně u Tábora, ale třeba i skalní chodby pod Sněžkou, nebo nedávno otevřený měděný důl Bohumír v Jívce u Malých Svatoňovic.

Chladné podzemí nabízejí například v hornickém skanzenu z v Příbrami, v krušnohorských štolách u Krupky a Jáchymova. Také chrustenická šachta nebo Solvayovy lomy u Berouna stojí za prohlídku.

Městská podzemí

Řada měst má své sklepní labyrinty, namátkou jeden z největších najdete ve Znojmě, Jihlavě, Slavonicích,  severočeském Jirkově, nebo v Karlových Varech, i pražská kolektorová sí’t nebo Rudolfova štola poskytují úkryt před slunečními paprsky.

Chladná Hanička

K tomu připočtěme druhorepubliková betonová monstra, Hanička, Dobrošov, Stachelberg, Skutina, Bouda nabízejí podzemní prohlídky při teplotách kolem deseti stupňů,  navštívit lze i bývalou utajovanou podzemní továrnu v Rabštejně Janské u České Kamenice, také procházka kasematy pevnosti v Josefově vás uchrání před slunečním žárem.

Skalní města na povrchu

Příjemný chládek je ale i v našich skalních městech, které nám zahraniční turisti závidí a mají proč. Od Česko-saského Švýcarska s možností splutí Soutěsek u Hřenska, po Tiské skály, samozřejmě Český ráj s dominantním Prachovem a rybniční soustavou. Stín a chlad na vás dýchne v Teplicko-adršpaškých skalách, Toulovcových maštalích na pokraji Vysočiny, Broumovských stěnách.

Malovaný sklep a zmalovaný svět

A komu ani toto nevyhovuje, pak je skvělý úkryt v některé z moravských bud u dobrého vínka, je tam příjemně, vínko osvěží, náladičku přivodí, ale ta rána, když se vyškrábete ven, to pak je každý sklípek malovaný, jako ten nádherný v Šatově.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků