Hlavní obsah
Jakub Zahradník při koncertu v Anežském klášteře Foto: Archív Jakuba Zahradníka

Je jen jedna hudba skladatele Jakuba Zahradníka zazní v rozhlase

V rámci cyklu Koncert duchovní / vážné hudby zazní v neděli 7. února od 20:30 do 22:00 hodin na Radiu Proglas záznam koncertu skladeb hudebního skladatele Jakuba Zahradníka.

Jakub Zahradník při koncertu v Anežském klášteře Foto: Archív Jakuba Zahradníka
Je jen jedna hudba skladatele Jakuba Zahradníka zazní v rozhlase

 „Velice mě těší, že si Radio Proglas pro další vysílaný koncert vybralo mou tvorbu a představí mě tak coby skladatele duchovní a duchovně orientované hudby. Posluchači uslyší skladby z mého CD Je jen jedna hudba, které jsme nahráli živě v Anežském klášteře v červnu roku 2014 s řadou vynikajících osobností. Na závěr vysílání se také mohou těšit na jednu z mých anglických písní, která bude pozvánkou na mé sólové recitály, které právě začínám dávat po Čechách a Německu,” zve k poslechu skladatel Jakub Zahradník.

Je jen jedna hudba je live nahrávka obsahující pět rozměrných skladeb Jakuba Zahradníka z let 2010 až 2014. Nahráli ji harfistka Kateřina Englichová, bubeník České filharmonie Daniel Mikolášek, herečka a zpěvačka Lenka Vychodilová, Kühnův smíšený sbor, smyčcový kvintet Musica Pro Anima vedený první hráčkou orchestru FOK Ritou Čepurčenko, Bubureza – sbor Gymnázia a hudební školy hl. města Prahy, dětské filmové, televizní a muzikálové hvězdy Natálie Grossová a Filip Antonio, Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu a sbormistři zmíněných těles Blanka Kulínská, Marek Vorlíček a Miloslava Vítková.

Jakub Zahradník (*1964) je absolventem Pražské konzervatoře. Začátky své umělecké dráhy spojil se skupinou Balet a Orchestrem Československé televize, poté žil dva roky v Německu (1990-2). Jako dirigent a klavírista se v 90. letech podílel na muzikálech Pippin, Jesus Christ Superstar, Jeptišky, Benzín a mejkap či Starci na chmelu.

Na přelomu století vedl časopis Obratník a byl dramaturgem stejnojmenné umělecké kavárny na pražském Smíchově. Čtyři roky byl uměleckým šéfem Festivalu autorského šansonu.

Klíčovou byla pro jeho kariéru spolupráce se zpěvačkou Pavlou Kapitánovou, pro kterou prakticky výhradně psal písně. Jejich spolupráci ukončila v roce 2007 tragická nehoda, při níž Kapitánová zahynula. Od té doby se věnuje sólové kompoziční a interpretační tvorbě. 

V roce 2010 vstoupil Jakub Zahradník do oblasti vážné hudby, když složil mši pro sbor s názvem Missa Egrensis, v následujících letech přidal další skladby podobného typu - madrigaly Otazníky pro dětský sbor, fantazii Propadliště času pro harfu a smyčcový kvintet, kantátu Živlové pro dva dětské herce a sbor, melodram Pohádka a další.

Tyto skladby byly provedeny souhrnně na koncertě k jeho padesátinám v Anežském klášteře v Praze (2014) a z tohoto koncertu vyšlo CD s názvem Je jen jedna hudba. Jakub Zahradník má na kontě tucet autorských CD a také je autorem několika knih.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků