Hlavní obsah
Janovice u Rýmařova Foto: archív NPÚ

Janovice u Rýmařova patřící Harrachům jsou dalším zachráněným zámkem

Renesanční zámek Janovice u Rýmařova je objektem známým převážně jen místním. Patřil jednomu z nejznamenitějších rodů, Harrachům. Národní památkový úřad ho v minulých dnech převzal do péče, po obnově zde vznikne prohlídková trasa. Letos můžete navštívit výstavu věnovanou hrabatům z Harrachu.

Janovice u Rýmařova Foto: archív NPÚ
Janovice u Rýmařova patřící Harrachům jsou dalším zachráněným zámkem

„Velice mne těší, že jsme mohli rozšířit unikátní soubor památkových objektů, který spravujeme, o zámek Janovice. Jedná se o cenný objekt nejen z hlediska památkové hodnoty, ale i z hlediska potenciálu cestovního ruchu. Pevně věříme, že po plánované obnově a vybudování prohlídkové trasy pro návštěvníky zámek Janovice výraznou měrou přispěje k oživení turismu v Moravskoslezském kraji,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková, při sobotním otevření památky.

V rámci slavnostního otevření zámku byla zahájena výstava NPÚ s názvem Svět „janovických“ Harrachů, která představí rod nejvýznamnějších majitelů Janovic.

V prostorách někdejšího hraběcího bytu se návštěvníci skrze fotografie z přelomu 19. a 20. století seznámí s rodinami hrabat Alfréda a jeho syna Františka z Harrachu, jejich sídly, životním stylem i hraběcím personálem. Harrachové patřili od 16. století mezi nejvýznamnější a nejbohatší šlechtické rody habsburské monarchie, janovický zámek vlastnili od roku 1721. Původně pozdně gotickou tvrz z 16. století nechali upravit a rozšířit ve stylu pozdního baroka.

Zabaveno maďarskému diplomatovi

Posledním soukromým majitelem objektu byl maďarský diplomat František Zikmund Rosty-Forgách de Barkócz, kterému byl majetek včetně zámku Janovice po roce 1945 zabaven.

Později zde sídlil depozitář archivu Olomouckého kraje, v loňském roce byl zámek převeden do správy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, v květnu 2019 jej převzal Národní památkový ústav.

Panství bohaté na nerostné suroviny

Janovické panství bylo velmi významné, držitelé měli na svém území velké surovinové bohatství - kovy. Stávala tu tvrz Rabštejn, nic po ní nezbylo.

Zámek postavil kolem 1520 Petr ze Žerotína, sídlící v Šumperku. Následovalo několik majitelů a stavební úpravy. Harrachové v letech 1763-1765 k původní budově přistavěli severní a západní křídlo zámku. Zámecký park vznikl koncem 19. století na místě vysušených bažin. Je známý jako severské arboretum.

Zámek má tvar otevřeného písmene V se dvěma trakty a je svým nádvořím otevřena k jihovýchodu.

V minulém století sloužil hlavně pobočce opavského státního archívu, nejzachovalejší místností je "rytířský sál", slouží ke kulturním potřebám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků