Hlavní obsah

Jak se dělá animovaný film pomocí ploškové animace? Dozvíte se v Poličce

Novinky, Alena Zavoralová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Křemílek a Vochomůrka, Rákosníček, Štaflík a Špagetka i Malá čarodějnice? Kdo by neznal známé postavičky z večerníčků českého výtvarníka, režiséra, scénáristy a animátora Zdeňka Smetany.

Foto: Alena Zavoralová
Článek

Navštivte Pohádkový svět Zdeňka Smetany a objevte jeho bohatou fantazii, humor a výtvarný rukopis, který se nesmazatelně vtiskl do paměti mnohých z nás. Výstava představí známého výtvarníka, režiséra, scénáristu a animátora autora podoby Křemílka a Vochomůrky, ale také ukáže jeho tvorbu, kterou ocení dospělí diváci - soubory suchých jehel, kreseb přísloví a pořekadel.

Výstava bude zahájena v sobotu 20. května ve 14.00 hodin v barokní radnici na Palackého náměstí v Poličce.

Vernisáž nebude tentokrát určena pouze dospělému návštěvníkovi, ale především dětem. Čekat proto můžete nejen známé pohádkové melodie v podání žáků hudebního oboru ZUŠ Bystré, ale také tvořivou dílnu, kterou připraví animátorky z brněnského Studia Scala.

A co vás tedy vlastně čeká?

Plošková animace patří mezi rychlejší způsoby animování. Využívá plochých postaviček, rekvizit i pozadí, které se vystřihnou do požadovaného tvaru z papíru, pohlednic, látky nebo z fotografií.

Všechny podklady, které chceme animovat, se položí na rovnou podložku, tedy většinou na animační sklo, nad níž se připevní digitální fotoaparát. Postavičky rozpohybuje animátor – každou fázi okno po okně. Postavičky se skládají z jednotlivých částí, s nimiž animátor pohybuje a to hlava, tělo, ruce, nohy a tak podobně. Je to práce vyžadující trpělivost, ale výsledek stojí za to.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám