Hlavní obsah
Tým Brašnářství Tlustý a spol. spolu s ředitelem Ivanem Petrův (první zprava) Foto: Brašnářství Tlustý a spol.

Ivan Petrův: Před šesti lety jsme bojovali o přežití. Dnes patříme k největším brašnářstvím v Česku

Brašnářství Tlustý a spol. je ryze česká a v Česku jediná firma svého druhu, která letos oslaví šest let od svého znovuvstoupení na trh. Jak na začátky firmy, která dnes sídlí v Praze 10, vzpomíná její ředitel Ivan Petrův?

Tým Brašnářství Tlustý a spol. spolu s ředitelem Ivanem Petrův (první zprava) Foto: Brašnářství Tlustý a spol.
Ivan Petrův: Před šesti lety jsme bojovali o přežití. Dnes patříme k největším brašnářstvím v Česku

Padesát tisíc zákazníků za šest let

Brašnářství Tlustý slaví šest let, historie firmy sahá ale až do roku 1981. „Letopočet 1981 v logu firmy je už dnes hlavně symbolické datum - v tomto roce se Roman Tlustý, zakladatel firmy, začal učit na obuvníka a přišel poprvé do kontaktu s řemeslem,“ vysvětlil Ivan Petrův, ředitel Brašnářství Tlustý a spol.

Řemeslná živnost se do roku 2013 potýkala s finančními problémy a hrozil jí zánik. „Právě před šesti lety jsme začali pracovat na novém startu. Začínali jsme z ničeho, ve sklepě bez oken, bez zákazníků, bez peněz a se starými stroji. Chtěli jsme se ale pokusit zachránit živnost a nabídnout zákazníkům kvalitní řemeslně zpracované výrobky, vyrobené v Česku, z dobrých materiálů a za rozumné peníze. Navíc dělané individuálně a podle přání zákazníků. A vyplatilo se.

Tento rok slavíme magické číslo 50 000 individuálně obsloužených klientů. Jen v loňském roce jsme vyrobili výrobky pro 16 tisíc zákazníků a obrat firmy se blíží 30 milionům korun. Přitom ještě v roce 2017 to nebylo ani 20 milionů, každý rok rosteme minimálně o 40 procent,“ popsal Ivan Petrův.

Společenství řemeslníků

Brašnářství Tlustý a spol. není klasickou firmou v pravém slova smyslu, jedná se o společenství svobodných řemeslníků, živnostníků a malých rodinných firem.

„Všichni od řemesla, kdo dnes spolupracují v našem společenství, měli své živnosti, které jim ale více méně stačily stěží na živobytí. Tím, že jsme se spojili, rozdělili jsme si úkoly a práci, jsme byli najednou všichni silnější. Dnes je v celém kolotoči přes 50 živnostníků a rodinných firem - a je v podstatě jedno, jestli jsou s námi v pražské dílně, na Vysočině, v Opavě, nebo jsou to koželuzi v Itálii, programátoři v Arménii, Rusku nebo třetí generace rodiny kovolitců v Japonsku,“ vyjmenoval Ivan Petrův.

Sázka na kůži, kvalitu, doživotní záruku a internet

Brašnářství Tlustý a spol. už dávno nenabízí jen kožené tašky a brašny, v sortimentu nechybí cestovní zavazadla, obuv nebo oblíbené kožené doplňky. Díky širokému portfoliu kožených výrobků na zakázku je jedinou firmou v Česku tohoto druhu.

„Dnes máme v nabídce přes 60 typů výrobků na zakázku. Na veškeré zboží poskytujeme doživotní záruku,“ přiblížil nabízený sortiment Ivan Petrův.  

Vedle široké škály výrobků se vyplatila i investice do moderních technologií. Firmu se podařilo vzkřísit i díky online prodejům. „Jsme online brašnářství - což je v Česku unikátní koncept kombinující tradiční řemeslo se sílou internetu. Online nákupy tvoří 80 procent našich prodejů. V Česku zatím není úplně běžné, aby online prodej řemeslné firmy tvořil nedílnou součást její existence,“ doplnil Ivan Petrův.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků