Hlavní obsah
Foto: Adéla Čuříková

I letos si připomínáme Evropský antibiotický den - nadužívání antibiotik je stále problém

Letos si již podesáté připomínáme Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopadu. Aktivita vznikla před deseti lety kvůli rostoucímu nebezpečí výskytu bakterií odolných vůči většině antibiotik.

Foto: Adéla Čuříková
I letos si připomínáme Evropský antibiotický den - nadužívání antibiotik je stále problém

Antibiotika byla uvedena na trh před více než půl stoletím. Prvním byl penicilin, který byl objeven v roce 1928 a v klinické praxi je od 40. let 20. století. Po penicilinu se postupně objevily další přípravky a hovořilo se o zlaté éře antibiotik, o zázračném léku.

„Ukázalo se však, že neuvážené a nekontrolované podávání antibiotik vede k výraznému vzestupu rezistentních bakteriálních kmenů. Narůstající rezistence k antibiotikům se stala celosvětovým problémem. V Evropě ročně umírá zhruba 25 000 pacientů v souvislosti s infekcí vyvolanou multirezistentními mikroby. Hlavní příčinou antibiotické rezistence je používání antibiotik, vzájemný přenos rezistentních mikrobů mezi lidskou populací, zvířaty a prostředím,” uvedla primářka Oddělení lékařské mikrobiologie Krajské nemocnice T. Bati MUDr. Nataša Bartoníková.

Evropské země včetně ČR zavádějí národní programy a projekty, které mají pozitivní dopad na omezení nadužívání antibiotik. Nemocnice ve Zlínském kraji mají většinou pod odděleními mikrobiologie antibiotická střediska, která poskytují konzultace nejen lékařům z lůžkových oddělení, ale i odborným a praktickým lékařům.

„Antibiotika jsou nedílnou součástí léčby celé řady pacientů ve zdravotnických zařízeních, naše nemocnice není výjimkou. U každého pacienta individuálně a racionálně zvažujeme jejich použití. Odolnost bakteriálních kmenů na některé typy běžně užívaných antibiotik je však stále narůstající, to je bohužel realita, kterou si všichni uvědomujeme,” konstatoval náměstek léčebné péče a primář Novorozeneckého oddělení KNTB MUDr. Jozef Macko.

Státní ústav pro kontrolu léčiv zároveň upozorňuje na základní pravidla užívání antibiotik pro dosažení jejich optimální účinnosti:

• antibiotika by se měla užívat pouze v nezbytných případech

• pacienti by měli užívat pouze antibiotika předepsaná lékařem na danou léčbu a danému pacientovi

• je třeba dodržovat délku podávání antibiotik, tzn. i po odeznění příznaků onemocnění

• je třeba dodržovat velikost dávek a dávkovací intervaly, včetně dalších doporučení týkajících se způsobu podávání

• obecně platí, že vždy je třeba si přečíst příbalovou informaci  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků