Hlavní obsah
Foto: Jiří Vaněk

Hrozivý mrak sice přinesl na Ostravsko déšť, zahrádkáře ale dál trápí sucho

Velmi rychle se 4. srpna objevil nad Ostravskem výhružně vyhlížející bouřkový mrak, který přinesl vydatný déšť, trvající dlouho do noci.

Foto: Jiří Vaněk
Hrozivý mrak sice přinesl na Ostravsko déšť, zahrádkáře ale dál trápí sucho

„Jednalo se o oblak zvaný arcus nebo též shelf cloud. Vzniká obvykle na čele výtoku studeného vzduchu z bouřky. Při svém přechodu je často možné zaznamenat náhlé a výrazné zesílení větru - tzv. húlava. Arcus je ve skutečnosti klasifikován jako zvláštnost kumulonimbu (Cb arcus),” uvedla Marie Labajová z Regionálního předpovědního pracoviště ČHMÚ, pobočka Ostrava.

Letošní proměnlivé počasí zatím nepřináší příliš radosti zahrádkářům - a ani vyhlídky nejsou nikterak příznivé. Horko vydrží, tropy přijdou příští týden, opět se též ochladí, bude pršet. Déšť tedy přijde, ovšem už pozdě. V ovocných sadech a zahradách již sucho vykonalo značné škody, zahrádkáři a ovocnáři sčítají denně škody, spadané ovoce je trápí víc a víc. Další tvrdá rána pro pěstitele ovoce.

„Je to hrozné, koukejte, skoro 70 procent plodů skončilo v kompostu, ovoce vlivem sucha padá ze stromů. Když se podíváme na strom, co na něm zbylo, uvidíme jen hrstku dosud nezničených plodů. Jablka nebudou, hrušky tvrdnou, kedlubny dřevnatí a slimáků je plná zahrada,” vyjádřil se ostravský zahrádkář J. Vaněk. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků