Hlavní obsah
hrad Karlštejn Foto: NPÚ

Hrady a zámky připomenou dobu Karla IV. a oslaví 700. výročí jeho narození

Státní hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu vstupují do lucemburského roku, v němž si připomenou dobu Karla IV. a oslaví 700. výročí narození. Centrem bude hrad Karlštejn, dvě nové expozice připravuje hrad Veveří a zámek Jindřichův Hradec, dobu přiblíží hrad Křivoklát, Točník, Lipnice nebo klášter Kladruby.

hrad Karlštejn Foto: NPÚ
Hrady a zámky připomenou dobu Karla IV. a oslaví 700. výročí jeho narození

Národní památkový ústav (NPÚ) letos připomíná 700. výročí narození císaře a českého krále Karla IV., tedy rod Lucemburků. Již šestý ročník projektu Po stopách šlechtických rodů proto nese název Lucemburský rok.

Centrem bude hrad Karlštejn, jenž je s Karlem IV. ikonicky spojen. Hlavní událostí roku bude výstava Karlštejnský poklad. Kultura císařského dvora Karla IV., otevřená od 7. května.

Další dvě expozice připravují hrad Veveří a zámek Jindřichův Hradec. Hrad Veveří připomene od 2. července expozicí Lev a orlice. Moravští Lucemburkové a jejich hrad Jana Lucemburského a Karla IV. jako vládce Moravy a spolu s nimi i významné členy moravské rodové větve – markraběte Jana Jindřicha a jeho syny Jošta a Prokopa.

Zámek Jindřichův Hradec představí od srpna výstavou Následovníci sv. Jiří svatojiřskou legendu a její jindřichohradecké ztvárnění. Expozice bude věnována svatojiřské legendě, evropsky významnému cyklu nástěnných maleb, které umožňují nahlédnout do života společnosti v době „krále rytíře“ Jana Lucemburského.

Vedle osobnosti Karla IV. budou památky připomínat i dobu, v níž Lucemburkové na českém trůně vládli. Na hradě Křivoklát zahájí sezónu Královské Velikonoce - tradiční jarmark s audiencí u Václava IV. (26. a 27. března). Narozeniny Karla IV., připadající na 14. května, oslaví Křivoklát zasazením vzpomínkových růží. Sezóna zde vyvrcholí výstavou Václavova bible, která vykresluje život královského dvora na přelomu 14. a 15. století.

Na Václava IV., svého nejvýznamnějšího stavitele, vzpomene i královský hrad Točník. Od 1. května bude otevřena výstava rukopisných vyobrazení a modelů vojenské a bojové techniky Bellifortis. Ten, který je silný ve válce. Vrcholem sezóny se stane Oživený hrad, performance, která 5. a 6. července ukáže běžný den na hradě na základě skutečných životních osudů hradních pánů.

Speciální prohlídky Putování Karla IV., věnované zájmům a životním láskám Karla IV., jimiž byly mimo jiné cesty po Evropě, vzdělání, vojenství, umění, stavitelství, diplomacie, víra a ženy, chystá klášter Kladruby.

Na hradě Lipnice začne 21. května první ze čtyř programů nazvaný Na cestách s Karlem IV.: jeho účastníci se stanou součástí císařské družiny a na vlastní kůži poznají, jak se ve středověku cestovalo a žilo. Program bude pokračovat na hradě Zvíkov (11. června), Litici (10. září) a Bečově (24. září).

Některé památky připomenou i další osobnosti této doby. Hrad Velhartice, sídlo Buška z Velhartic, oslaví 14. a 15. května přesně po 700 letech narození Karla IV. Na hradě Landštejn se 5. července setká Karel IV. s Vilémem z Landštejna, svým nejvyšším purkrabím, na slavnostní hostině. Šternberk představí od 14. května do 31. října výstavou Albert II. ze Šternberka ve službách Karla IV. Karlova přítele a rádce. Moravské Lucemburky oslaví 6. a 7. srpna tradiční Bouzovský mumraj aneb Markraběte Jošta turnaj, věnovaný středověkému životu na hradě Bouzov.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků