Hlavní obsah
Na hrad Svojanov zavítá Přemysl Otakar II. se svou družinou. Foto: Květa Korbářová

Hrad Svojanov přivítá krále

Na své královské sídlo, na hrad Svojanov, míří Přemysl Otakar II. se svou družinou.

Na hrad Svojanov zavítá Přemysl Otakar II. se svou družinou. Foto: Květa Korbářová
Hrad Svojanov přivítá krále

Letos v srpnu uplyne 740 let od úmrtí krále Přemysla Otakara II. Tradiční královské slavnosti, které se konají v sobotu 30. června a v neděli 1. července, dokazují, že na hradě na tohoto panovníka nezapomínají.

„V bohatém programu si připomeneme tohoto významného krále a samozřejmě i jeho manželku Kunhutu, která byla neskutečně krásná a temperamentní,“ odtajňuje Václav Kodýtek z letohradského šermířského spolku Honorata. Přibudou však i další historicky zajímavé postavy.

„Připomeneme i českého šlechtice Boreše z Rýzmburka, který byl jednou z vůdčích postav vzpoury proti Přemyslu Otakarovi II. v roce 1276,“ upřesnil Václav Kodýtek. Král byl povstáním rozhořčený a padaly tresty… Kromě šermířů se na hradě předvedou tanečnice, bubeníci a mnozí další.

Výletníci nepřijdou po dobu slavností ani o komentované prohlídky empírového paláce s unikátní kopií pohřební koruny Přemysla Otakara II., středověkého sklepení opředeného legendami a pověstmi o hradu, dále mučírny a domu zbrojnošů, či o procházky v zahradách a výstup na hlásku.

Hrad má brány dokořán od 9 do 17 hodin, od července pak až do 18 hodin, a to každý den včetně pondělí. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků