Hlavní obsah
Protagonisté "hrabalovské" inscenace Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet. Foto: archiv Jiří Bartoň

"Hrabalovskou" inscenaci Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet uvede Divadlo Kolowrat

Sérii čtyř repríz inscenace Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet uvede během května v Divadle Kolowrat herecké kvarteto Simona Vrbická, Jiří Bartoň, Kateřina Březinová a Milan Mikulčík. Hru režíroval Jakub Korčák.

Protagonisté "hrabalovské" inscenace Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet. Foto: archiv Jiří Bartoň
"Hrabalovskou" inscenaci Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet uvede Divadlo Kolowrat

První představení pro školy bude uvedeno 4. května od 10 hodin, další dvě – určená rovněž pro školy – 17. května, a to v 8.30 a 10.45 hodin, zatímco klasické večerní představení proběhne 21. května od 19 hodin.

Inscenace Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet představuje bohatý a barvitý svět Hrabalových hrdinů aktivní pasivity, v němž se střetává bída všednosti s transcendencí. V mezních a groteskních situacích postavy ve svém pábení neustále experimentují, dostávají se na tenký led a romanticky se radují z přítomnosti. Svými barbarskými vpády naplňují slavné věty filosofů, smějí i pláčou nad smyslem světa a objevují vedle perliček na dně i přesahy svých životů.

V režii Jakuba Korčáka se na scéně objeví herci Simona Vrbická, Jiří Bartoň, Kateřina Březinová a Milan Mikulčík.

Mezi dalšími tvůrci, kteří se na inscenaci podíleli, to jsou například Jennifer Margaret Bailey (scénografie) nebo Zbyněk Matějů (hudba).

„Tohle představení není úplně z ranku těch, u kterých divák může počítat s tím, že se primárně nezávazně pobaví. Kdy předpokládá, že se bude moci odreagovat od myšlení. Hrabalovský text sám o sobě je možná složitější na vnímání a divák musí svojí soustředěností spolupracovat. Pokud to ale dokáže a napojí se na herce a jejich promluvy, může být odměněn nádhernými fantaskními vizemi o smyslu života a světa, o schopnosti vnímat malé i velké zázraky v každodennosti,” míní jeden z hereckých protagonistů Jiří Bartoň.

Bez zajímavosti není, že režisér Jakub Korčák je současně i autorem scénáře. Premiéra působivé hry, která volně zpracovává motivy ze známých i méně známých povídek Bohumila Hrabala, proběhla 21. ledna 2016.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků