Hlavní obsah
Josef Špaček Foto: Radovan Šubín

Houslista Josef Špaček vystoupí na benefici pro Salesiánské středisko mládeže

V pondělí 22. února v 19.00 hodin v Salesiánském divadle v Praze-Kobylisích (Kobyliské nám. 640/11, Praha 8) přivítá Salesiánské středisko mládeže sólistu a koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka.

Josef Špaček Foto: Radovan Šubín
Houslista Josef Špaček vystoupí na benefici pro Salesiánské středisko mládeže

Delší dobu nebylo jisté, zda se vůbec letos podaří domluvit termín benefičního koncertu pro Salesiánské středisko se sólistou Josefem Špačkem a Smyčcovým kvartetem českých filharmoniků. Kalendář Josefa je totiž přeplněn koncerty nejen v České republice, ale především v zahraničí. Od ledna do dubna bude vystupovat v Maďarsku, Rakousku, USA, Bolívii, Japonsku, Číně, Nizozemsku, Španělsku.

Mladý český houslista Josef Špaček na sebe v minulých letech významně upozornil hned několikrát. Česká mutace časopisu Forbes jej pro jeho úspěchy zahrnula mezi „třicítku nejvlivnějších lidí pod třicet“ a v říjnu tohoto roku Josef Špaček obdržel i nejvyšší ocenění Kraje Vysočina.

Ve čtyřiadvaceti letech se Josef Špaček stal v historii České filharmonie jejím nejmladším koncertním mistrem. V roce 2012 se opět zapsal do historie, neboť se jako první český houslista stal laureátem světově nejuznávanější mezinárodní soutěže Královny Alžběty v Bruselu.

Jako sólista účinkoval na pěti světadílech pod taktovou významných dirigentů. (Spolupracuje s Jiřím Bělohlávkem, Jakubem Hrůšou, Christophem Eschenbachem, Manfredem Honeckem, Jamesem DePreistem, Asherem Fischem, Royem Goodmanem, Eliahu Inbalem, Rossenem Milanovem a mnoha dalšími).

Vystudoval pod vedením renomovaných pedagogů, Idy Kavafianové a Jaime Lareda působících na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii, Itzhaka Perlmana na newyorské Juilliard School a u mnoha dalších. Poslední lednový týden 2016 vystoupí Josef Špaček v Rudolfinu jako sólista pod taktovkou ruského dirigenta Valerije Abisaloviče Gergijeva a za doprovodu České filharmonie předvede houslový koncert D dur op. 61 Ludwiga van Beethovena.

„Jsem moc rád, že se nám nakonec podařilo doladit společný termín benefičního koncertu pro Salesiánské středisko mládeže. Hrajeme zde s kvartetem každý rok, a již tradičně před odletem na turné do Japonska. Na příjemné publikum a rodinnou atmosféru u salesiánů se vždy velmi těšíme. S kolegy s kvarteta máme radost, že můžeme přispět na dobrou věc. A tady je to zvlášť důležité, protože se jedná o děti, o jejich správné životní nasměrování,“ říká Josef Špaček.

Na benefičním koncertě pro Salesiánské středisko mládeže se Josef Špaček představí nejen jako sólista, ale zároveň vystoupí i jako primárius Smyčcového kvarteta českých filharmoniků společně s Milanem Vavřínkem (housle), Janem Šimonem (viola) a Josefem Špačkem st. (violoncello). Na programu zazní díla J. S. Bacha, A. W. Mozarta, E. Ysaÿe, B. Martinů a další.

Na koncertě, jehož výtěžek bude věnován Salesiánskému středisku mládeže na činnost s dětmi a mládeží, se ale nebude jenom hrát. Hudebníci zavzpomínají i na příhody, které zažili na svých cestách po světě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků