Hlavní obsah
Zámek Lednice - předloha studentů hodonínské průmyslovky pro model z vlnité lepenky Foto: Jana Slováková

Hodonínští studenti staví zámek Lednice. Z vlnité lepenky

Jak vypadá zámek Lednice z vlnité lepenky? To brzy uvidíme. Odstartoval totiž desátý ročník oblíbené soutěže Stavby z vlnité lepenky. Velkou výzvou pro mladé stavařky a mladé stavaře jsou letos národní kulturní památky. Lepenkovou výzvu přijala také Střední škola průmyslová a umělecká Hodonín.

Zámek Lednice - předloha studentů hodonínské průmyslovky pro model z vlnité lepenky Foto: Jana Slováková
Hodonínští studenti staví zámek Lednice. Z vlnité lepenky

Tématem jubilejního 10. ročníku soutěže Stavby z vlnité lepenky je „Národní kulturní památka České republiky“. Studenti si pro zpracování modelu vybírají stavby, které jsou na seznamu národních kulturních památek pod správou Národního památkového ústavu. Na vytvoření stavby mají soutěžící čas do 23. května.

Každá z přihlášených 29 středních stavebních škol má možnost do soutěže přihlásit dvě stavby. Mimořádně letos postoupí do finále 10 nejlepších staveb. Finálové kolo se uskuteční během června v Zahradách pod Pražským hradem, které jsou jednou z národních kulturních památek ve správě NPÚ.

Ve finále vyberou nejlepší stavby dvě poroty. Porota pořadatele soutěže udělí celkem 3 ceny. Za nejlepší model získá vítězná škola cenu v hodnotě 25 000 Kč. Škola, která obsadí druhé místo, získá cenu v hodnotě 10 000 Kč a v pořadí třetí škola získá cenu v hodnotě 5000 Kč.

Zvláštní cenu pak udělí odborníci Národního památkového ústavu. Ocenění studenti se mohou těšit na zážitkový den ve vybrané památce. 

Stavby musí být zpracované výhradně z vlnité lepenky, ekologického obalového materiálu. Model může být obohacen barvami. Jiný materiál je dovolené použít pouze jako spojovací. Velikost stavby je omezena rozměrem 1 x 1,5 m. Určité množství vlnité lepenky obdrželi od pořadatele všichni soutěžící zdarma.

Hodonínská průmyslovka se do soutěže přihlásila poprvé, studenti 2. ročníku oboru Stavebnictví Dominik Vališ a Luděk Opluštil si vybrali nelehký úkol: zámek Lednice. Jejich kantorka Ing. Jarmila Buryová k tomu říká: „Kluci se do soutěže chtěli přihlásit sami, já mám se stavbami modelů bohaté zkušenosti a tak vím, že si dali nelehký cíl. Zámek Lednice je opravdu náročná stavba. Uvidíme, jak se s tím poperou. Hlavně s časem. V současnosti mají hotové šablony, vyřezávají panely a řeší, jak stylizovat detaily. Jsem jim nápomocna hlavně radami. Držím jim palce.”

Soutěž je rozhodně zajímavá, pod hlavičkou Svazu výrobců vlnité lepenky už vznikla spousta zajímavých staveb, na některé z nich se podívejte do galerie. Uvidíme, co přinese desátý ročník.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků