Hlavní obsah
Historické slavnosti Foto: KulturaFM

Historické slavnosti ovládnou Frýdek-Místek

Park pod zámkem ve Frýdku bude o víkendu patřit tradičním Historickým slavnostem. Do města opět po roce zavítají rytíři, šermíři, žoldnéři, ale i kejklíři a komedianti. V sobotu 24. srpna v podvečer projdou Zámeckým náměstím ve Frýdku a následně se až do neděle usídlí v parku Pod zámkem.

Historické slavnosti Foto: KulturaFM
Historické slavnosti ovládnou Frýdek-Místek

Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program, hry a soutěže pro děti i na dobový jarmark se spoustou pochutin a ukázkami lidových řemesel. Vstup je zdarma.

Historické slavnosti nás letos vrátí o 400 let zpět, do dob třicetileté války, kdy se Morava a Slezsko přidává ke stavovskému povstání a vstupuje do války s Habsburky.

Program začne v sobotu v 19 hodin v parku Pod zámkem, odkud po setmění vyjde průvod žoldnéřů s bubny a korouhvemi a jejich doprovodné družiny na Zámecké náměstí, odkud se vrátí zpět do parku, kde bude následovat zábavný program až do pozdních večerních hodin.

„V neděli bude program pokračovat, a to už do 10 dopoledne. V parku Pod zámkem budou připraveny interaktivní bojové ukázky. Na scéně v amfiteátru uvidí návštěvníci napínavé šermířské půtky, cvičení mušketýrů nebo přípravy kanonýrů. Mezi 10.30 a 18.00 dojde na dvě bitevní ukázky. Na scéně rytířského ležení budou jezdit dragouni na koních a lehká jízda stavovského vojska. Malí i velcí návštěvníci zde okusí žoldnéřský výcvik,“ přiblížil program ředitel kulturyFM Rostislav Hekera.

Dobovou atmosféru dokreslí i koncerty středověkých kapel, renesanční a historické tance a také kejklíři a komedianti. Zájemci budou moci změřit síly ve střelbě z luku. Na děti bude čekat dřevěný historický kolotoč, zvířátka z improvizované farmy, ale také výtvarné dílny a spousta her a soutěží.

V dobovém duchu bude připraveno také občerstvení. Hosté ve stáncích ochutnají různé nápoje, staročeskou kuchyni i táborové pokrmy. Součástí jarmarku bude mincovna a také kovárna.

„Vždycky když začínáme obracet pozornost směrem k tradičním Historickým slavnostem, které mají své místo v kulturním kalendáři na samém sklonku prázdnin, je to neklamné znamení, že čas dovolených a plného léta se pomalu naplňuje. Můžeme se pomalu ohlížet, jak se nám tento čas podařilo užít, a určitě nezaškodí, že se ohlédneme při této příležitosti ještě dál, do naší historie. Agentura, s níž dlouhodobě spolupracujeme, nám vždycky vybere malý kousek dějin, které přiblíží svým programem a kulisami. Podívejme se, jak a čím se lidé tenkrát bavili,“ láká primátor Michal Pobucký.

Historické slavnosti pořádá statutární město Frýdek-Místek prostřednictvím své příspěvkové organizace Kultura F≈M. Partnery akce jsou městské společnosti Frýdecká skládka a. s. a TS a. s.

Program:

Sobota 24. 8. / Stavovská revolta

19.00 / Zámecké náměstí a park Pod zámkem

Ohňový průvod ze Zámeckého náměstí / rej ohňů, tance a šermíři

Neděle 25. 8. / Bitvy války třicetileté

10.00 / Zámecké náměstí

Průvod s bubny a korouhvemi

10.30 / park Pod zámkem

Bitevní ukázky / dragouni na koních / jarmark a historická řemesla / zvířátka / rytířské hry

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků