Hlavní obsah
Hra na flašinet nebo street piáno byla odedávna součástí pouličních zábav a slavností Foto: archiv Patrika Pařízka

Historické hrací strojky z Jilemnice půjdou brzy do depozitáře, k vidění jsou jen do konce týdne

Mnoho návštěvníků se na výstavě Krkonošského muzea v Jilemnici přesvědčilo, že už v dávné minulosti existovaly stroje, které dokázaly hrát na hudební nástroje. Široký výběr různých typů bude představen do neděle 15. března.

Hra na flašinet nebo street piáno byla odedávna součástí pouličních zábav a slavností Foto: archiv Patrika Pařízka
Historické hrací strojky z Jilemnice půjdou brzy do depozitáře, k vidění jsou jen do konce týdne

Textové panely zpracované do formy dobového tisku přibližují vznik a vývoj nejpříjemnějších hracích hodin, obdiv budících píšťalových mechanismů, věhlasných hřebíčkových hracích strojků, senzačních polyfonů, vkusných elegantních symfonionů, báječných aristonů, zázračných flašinetů i brilantních patentních orchestrionů. Doplněny jsou i historky z minulosti dokreslující atmosféru tehdejších náměstí, hostinců a tančíren.

Vystaveny jsou stroje, jež pomáhaly v obživě žebráků a válečných invalidů, nebo které hrály pro potěšení v měšťanských salonech. Nejrozšířenějšími mechanismy 19. a 20. století byly hřebíčkové hrací strojky. Nejtypičtější jsou švýcarské leštěné skříňky s velkými vyladěnými hřebeny a válci s hřebíčky.

Jejich výroba byla však hojně zastoupena i v Čechách, kde získala světovou úroveň. Strojky byly doplňovány do hodin, obrazů, fotoalb a dalších například upomínkových předmětů. Na výstavě je k vidění například hrací židle, která po dosednutí spustila jednu ze dvou skladeb.

Podle ředitele muzea Jana Luštince jde o interaktivní výstavu. „Návštěvník si může najít, kterou skladbu by chtěl slyšet a některé věci předvádíme i naživo,” uvedl.

Bonusem k výstavě je místní unikát - Metelkův betlém se 142 pohyblivými figurkami, jež vytvářejí 350 pohybů. Jde o jeden z nejpozoruhodnějších evropských betlémů. Součástí je právě i hřebíčkový a píšťalový hrací strojek.

Ačkoli je výstava doplňována předměty z mnoha muzeí, je putovní. Další termíny konání budou k dispozici na stránkách autora.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků