Hlavní obsah
Prvním zakrojením do rekordního dortu zahájila v pátek jihočeská hejtmanka Ivana Stráská letošní ročník Travelfestu na českobudějovickém výstavišti. Foto: Petr Pokorný

Hejtmanky zahájily Travelfest naříznutím rekordního dortu

Prvním nakrojením obřího dortu velkým cukrářským nožem zahájila v pátek dopoledne jihočeská hejtmanka Ivana Stráská se svou středočeskou kolegyní Jaroslavou Pokornou Jermanovou letošní druhý ročník nejvýznamnějšího jihočeského veletrhu cestovního ruchu Travelfest 2018.

Prvním zakrojením do rekordního dortu zahájila v pátek jihočeská hejtmanka Ivana Stráská letošní ročník Travelfestu na českobudějovickém výstavišti. Foto: Petr Pokorný
Hejtmanky zahájily Travelfest naříznutím rekordního dortu

„Jižní Čechy se mimo jiné díky skvělé práci Jihočeské centrály cestovního ruchu dostaly v žebříčku návštěvnosti na druhé místo za Prahu a Středočeský kraj, což je pro nás skvělou vizitkou. A není to jen Českým Krumlovem, nebo tím, že na našem území máme krásné hrady a zámky, třeba jako Červenou Lhotu na tomto dortu, ale je to i tím, že zde žijí příjemní lidé, nabízíme dobré jídlo, zábavu, aktivity a umíme se usmívat,“ řekla při zahájení veletrhu Stráská.

Středočeská hejtmanka následně poznamenala, že spolupráce Jihočechů a Středočechů v odvětví cestovního ruchu funguje na vysoké úrovni a oba kraje ji nadále aktivně podporují a rozvíjejí. Pro oba sousední regiony na severojižní ose Praha - České Budějovice, je totiž turistika velmi důležitým segmentem v oblasti podnikání a zaměstnanosti.

„Dobré jídlo a pití s cestováním velmi úzce souvisí a já jsem přesvědčen, že návštěvníci letošního Travelfestu znovu ocení i jeho spojení s výstavou Gastrofest Jaro 2018. Jsem přesvědčen, že každý si zde něco svého určitě najde,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR Jaromír Polášek. 

Ještě před tím, než se hejtmanky chopily nože, oznámil komisař pelhřimovské Agentury Dobrý den Vilém Doležal, že 1570 kilogramů vážící cukrovinka bude zapsána do České knihy rekordů. Byl tak pokořen původní, rovněž jihočeský rekord z roku 2008.

„Rekordní dort je výjimečný nejen svou velikostí, ale samozřejmě také tím, že je znovu jihočeský,“ uvedl Doležal. Dosud největší dort v Česku byl vyroben českobudějovickými cukrářskými učni pro veletrh Gastro. Jeho čtvercová základna měřila 3,2 x 3,2 metru. Každá ze stran nového sladkého rekordmana je o 164 centimetrů větší a plochou 23,43 metru čtverečního překonává svého předchůdce o více než 13 metrů čtverečních. Dortu dominuje marcipánová maketa zámku Červená Lhota o velikosti 120 x 120 x 60 centimetrů a zdobí ho také 22 obrazů jihočeských památek vytvořených malbou na marcipán.

Podle manažerky veletrhu Kláry Kaštylové z JCCR, která Travelfest pořádá, bude pro návštěvníky k dispozici přibližně 13 tisíc porcí zdarma.

Rekordní dort si budou moci návštěvníci vychutnat v pavilonu T2 v relax zóně, nebo ve veletržní kavárně Travel Café, kde budou baristé servírovat kávu ze zrnek míchaných speciálně pro tento veletrh. Doprovodný program obohatí mimo jiné „živá“ hudba, známé osobnosti, prezentace destinací nebo soutěže o hodnotné ceny.

Na sobotu 14. dubna připravili organizátoři speciální zábavný program pro celé rodiny. Pavilon Z, který bude „až po střechu“ naplněn zábavou, nabídne dětem Divadlo kouzel Pavla Kožíška, klauna, žongléra a baviče Pupu, premiéru Pošťácké pohádky od Marešovy divadelní společnosti, dopravní hřiště, Zeměráj, Muzeum čokolády, skákací hrad, malování na obličej, „Šumavouse“ a mnoho dalšího. Lákadlem budou i zábavné expozice hasičů nebo Českého červeného kříže. Zajímavou zastávkou mezi stánky bude nepochybně interaktivní hvězdářský koutek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků